reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQE

Türkiye satışları başlayan Mercedes EQE’nin detaylı donanım özellikleri

Geçtiğimiz ay listelere giren Mercedes EQE, EQS sonrasında elektrik dönüşümünde önemli amiral temsilcilerden olacak.

Advertisement

EQS’in izleriyle macerayı bir segment alta taşıyan Mercedes EQE, yavaş yavaş Türkiye yollarında boy göstermeye başladı. Geçtiğimiz nisan ayında tek versiyon üzerinden listelerdeki yerini alan model için donanım özellikleri de resmi kanattan gelmeye başladı. Küresel etkinliğinin üzerinden geçen 7 aylık zaman diliminin ardından Türkiye listelerine giriş yapan EQE, şimdilik sadece AMG donanım seviyesiyle kombin edilen EQE 350+ ile tercih edilebiliyor. 2.379.500 TL’lik başlangıç fiyatıyla satışa sunulan bu versiyonda segmentin beklentilerini karşılayacak pek çok donanımın standart olarak sunulduğunu söylemek mümkün.

Mercedes EQE zengin standart güvenlik elemanlarıyla geliyor

EQS’e göre daha kompakt olarak tasarlanan EQE, 3.120 milimetre ile EQS’ten 90 milimetre daha kısa dingil mesafesi değeriyle geliyor. Araca dışarıda bakıldığında CLS ile benzer ebatlarda olduğunu da meraklılarının kolaylıkla anımsayabileceğini söyleyebiliriz. İç boyutlarda da güncel bazda satışa sunulan E-Serisi’den daha ferah bir yaşam alanı vadeden EQE’nin bagaj hacmi ise 430 litre. Mercedes, “ENERGIZING AIR CONTROL Plus” paketi ve HEPA filtresi ile EQE’de kapsamlı bir hava kalitesi çözümü sunuyor. Sistem, filtre, sensörler, kontrol ekranı ve klimadan oluşuyor. HEPA filtre, yüksek filtreleme seviyesiyle dışarıdan gelen partikülleri, polenleri ve diğer maddeleri hapsediyor. Aktif karbon kaplama, kükürt dioksit ve nitrojen oksitlerin yanı sıra iç mekândaki kokuları da azaltıyor. EQE 53 4MATIC+’ta standart olarak sunulan MBUX Hyperscreen ile aracın iç mekânında üç ekran, bir cam panel altında birleşerek tek ekran gibi görünüyor. Bağımsız ara yüze sahip olan 12,3 inçlik OLED ekran, öndeki yolcular için yolculuğu daha eğlenceli hale getiriyor. Sürücünün, yolcunun önündeki ekranına bakıp bakmadığını algılayan kamera tabanlı engelleme sistemi mevcut. Bu durumda sistem, sürücü sürüş esnasında yandaki ekrana baktığında dinamik içeriği sürücü için otomatik olarak karartıyor.


EQE, pek çok işlev ile donatılmış olan yeni sürüş destek sistemine sahip. ATTENTION ASSIST ile gelen hafif uyuklama uyarı sistemi, kamera ile sürücünün göz kapağı hareketlerini analiz ediyor. Sürücü, önünde yer alan ekrandan sürüş destek bilgilerine kolayca ulaşabiliyor. Diğer tüm Mercedes modellerinde olduğu gibi, EQE de sağlam bir yolcu kabinine, özel deformasyon bölgelerine ve PRE-SAFE dahil, modern güvenlik sistemlerine sahip. EQE’nin tamamen elektrikli bir platform üzerinde yükseliyor olması, güvenlik konsepti için yeni tasarım olanakları da sağlıyor. Bu kapsamda, alt gövdede çarpmaya karşı korumalı alanda batarya montajı için uygun bir alan bulunuyor. Ayrıca büyük bir motor bloğu olmadığından, önden çarpışma davranışları daha da iyi modellenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobilin altyapı elemanları da içerideki ferahlığı konforla destekleyecek parçalar üzerine kurulu. Dört kollu ön süspansiyon ve çok kollu arka süspansiyona sahip yeni EQE’nin bu sisteminin tasarım olarak yeni S-Serisi ile benzeştiğini özellikle belirtmekte fayda var. EQE, opsiyon olarak ADS+ adaptif süspansiyon sistemine sahip AIRMATIC havalı süspansiyon ile tercih doğrultusunda donatılabiliyor. Standart olarak sunulan arka aks yönlendirme ile EQE, şehir içinde kompakt bir otomobil kadar yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. 10 dereceye kadar açıya sahip arka aks yönlendirme ile dönüş çapı 12,5 metreden 10,7 metreye düşürülüyor.

EQE’nin satışa sunulan versiyonunda tek elektrik motorlu ve 90,6 kWh kapasiteli bataryanın kombinasyonu kullanıcıları bekliyor. Yaklaşık 290 beygir güce ve 530 Nm torka sahip olan modelin bu batarya paketiyle birlikte 660 kilometreyi bulan menzil kat edebileceğini biliyoruz. Hızlı şarj desteğinin de standart olduğu modelin bataryası yüzde 10 seviyesinden yüzde 80 seviyesine en iyi oranda 31 dakikada getirilebiliyor. Modeli dört tekerlekten çekişli olarak tercih etmek isteyenler için ön aksa dahil edilecek olan elektrik motoruyla birlikte bu kombinasyonda listelerdeki yerini alacak.