reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Honda HR-V

Türkiye satışları başlayan yeni Honda HR-V’nin donanım özellikleri

Şubat ayıyla birlikte Türkiye’ye giriş yapan Yeni Honda HR-V, iki farklı donanım paketi üzerinden tercih edilebilecek.

Advertisement

Honda’nın City, Accord ve Civic sonrasında Türkiye ürün gamına ekleyerek dönüşümü tamamladığı HR-V için satış süreci şubat ayı itibarıyla başlıyor. Pazara iki farklı donanım seçeneğiyle giriş yapan yeni Honda HR-V, lansmana özel olarak dikkat çekebilecek bir fiyat aralığıyla kullanıcıların karşısında olacak. 650.000 TL’lik başlangıç fiyatıyla satışlarına başlanan yeni jenerasyon, Style ve Advance olarak isimlendirilen donanımlarla giriş yaptı. En baz pakette bile aktif ve pasif güvenlik elemanlarının içerisinde bulunduğu “Honda Sensing”in standart olarak sunulduğu HR-V’nin bu noktada kullanıcıları memnun edeceğine şüphe yok. Tanıtımla birlikte Türkiye listelerine giriş yapan ailenin, donanımları da artık kağıt üzerinde görülebiliyor.

2022 Honda HR-V

Yeni Honda HR-V özellikleri

Yeni HR-V, standart olarak ailenin diğer modellerinden de tanıdığımız e:HEV hibrit motor kombinasyonuyla geliyor. Prize ve şarj etmeye gereksinim duymayan HR-V e:HEV’de 1,5 litrelik benzinli motorun yanında iki adet kompak elektrikli motoru konumlandırılıyor. Atkinson temeliyle çalışan 1,5 litrelik üstten çift eksantrik i-VTEC benzinli motor, CVT şanzımanla kombin ediliyor. Yeni HR-V’de e:HEV sistemi 131PS güç ve 253 Nm tork üretecek şekilde optimize edilirken, bu değerin Jazz’dan 22 PS daha fazla güç üreterek gelmesi de dikkat çekenler arasında. Aracın Jazz’a göre 150 kilogramın üzerinde daha ağır olmasının da bu artışta önemli bir etmen olduğunu söylemek mümkün. HR-V’de bataryadaki hücre sayısı yüzde 25 oranında artırılarak, Jazz ile kıyaslandığında 80 kW daha fazla elektrik gücü depolanması sağlanıyor. Saf elektrikli sürüş deneyimiyle birlikte ekonomi odaklı kullanımın deneyimlenebildiği model, fabrika çıkış olarak 5,4 litrelik karma tüketim değerine sahip. Yeni HR-V’nin bu motorla 0-100 km/s hızlanmasını 10,7 saniyede tamamladığını da belirtmekte fayda var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda Sensing paketiyle hangi güvenlik elemanları geliyor?

Yeni HR-V, tüm yolculara en yüksek düzeyde koruma sağlamak için farklı güvenlik önlemleriyle öne çıkıyor. Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi tüm versiyonlarda standart olarak sunulurken, donanım seviyesine bağlı olarak Çapraz Trafik Uyarı Sistemi gibi donanımlar ekleniyor. Önceki nesil HR-V’nin çok amaçlı kamera ve sensörlerinin yerini daha geniş açılı yüksek çözünürlüklü monoküler kamera alırken; donanımın performansı da güncel Jazz’da tanıtılan sisteme kıyasla daha da geliştirilmiş şekilde karşımıza çıkıyor.

Sistemde Yapay zeka (AI) ile görüntü işleme ve tanıma performansı ile kamera sürekli net bir görüş alanı sağlarken; artırılmış güvenlik için arka algılama mesafesi 3 m’den 25 m’ye çıkarılması dikkat çekiyor. Honda SENSING kapsamında gelişmiş sürüş destek teknolojilerinden Çarpışma Önleme Fren Sistemi (CMBS), Uyarlanabilir Sabit Hız Kontrolü (ACC), Şerit Koruma Destek Sistemi (LKAS), Şeritte Tutma Asistanı (RDM), Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ile birlikte çalışan Kör Nokta Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Akıllı Hız Limitleyici (ISL), Şehir içi Aktif Fren Sistemi ve Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (LSF) işlevleri yeni HR-V’de yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktif güvenlik önlemlerinin yanı sıra yeni HR-V, pasif güvenlik performansının temelini oluşturan ve yolcu çarpışma korumasını artıran Honda’nın tescilli Gelişmiş Uyumluluk Mühendisliği™ (ACE™) gövde yapısı teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Çarpışma enerjisini aracın ön kısmına daha eşit bir şekilde dağıtarak yolcu kabinine aktarılan kuvvetleri azaltan ACE™; çarpışma enerjisini dağıtarak sadece aracı ve yolcuları korumakla kalmıyor aynı zamanda diğer araca aktarılan çarpışma enerjisini de azaltıyor. Standart güvenlik donanımları ile öne çıkan yeni HR-V kullanıcıları birden fazla hava yastığı ile korunuyor.