reklamı kapat

POPÜLER

trt

Türkiye’de 4K ve hibrit yayıncılık dönemi başlıyor

TRT, Türksat ve Vestel iş birliğiyle 4K yayıncılık projesini Türkiye’de hayata geçiriyor. Proje kapsamında hibrit yayıncılığı da tanıtan TRT, Türkiye’nin ilk Ultra HD kanalı TRT 4K‘da test yayınına başladı.

4K yayın dönemini bugün itibarıyla başlatan TRT, yaptıkları sunumda canlı yayınla açıklamaları yaparken, #NetlikHerSeydir hashtag’i ile sosyal medyadan da olumlu tepkiler aldı. Proje kapsamında 2015 yılında test yayınının tamamlanması ve 2016 yılında planlı yayına geçmesi hedefleniyor. Vestel’in 4K yayıncılıkla uyumlu Ultra HD televizyon modellerinin yanı sıra ilk kez bu proje için geliştirdiği 4K setüstü kutusunun duyurusu da gerçekleşti.

Hibrit yayınların da üzerinde oldukça durulan basın açıklamasında, TRT HD bünyesinde yer alan TRT Artı ile televizyon yayıncılığını internet uygulamalarıyla birleştirildiği anlatıldı. Etkileşimli televizyon deneyimi yaratmak isteyen TRT Artı ile izleyicilerin kaçırdıkları yayınları 3 güne kadar geri dönüp izleyebilecekleri belirtildi. Bunu yanı sıra engelli izleyiciler için sesli ve görüntülü betimleme projelerinin de hayata geçirileceği detaylar arasında yerini aldı.