reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’de bir ilk; Borusan Otomotiv’den önemli e-spor hamlesi!

16 Ağustos 2018

Yarış tutkunlarının fazlasıyla ilgisini çekecek olan Borusan Otomotiv destekli yarışma, Avrupa’nın önemli pistlerinde ayrıcalıklı bir deneyim vadediyor.

Ülkemizdeki aktif yarış takımlarından birisi olan Borusan Otomotiv Motorsport, yeni dünyanın yükselen alanlarından birisi olan e-spor ile ilgili önemli bir adım atıyor. BOM E-Team adı verilen projeyle motorsporlarının e-spor dünyasına katılımı konusunda Türkiye’deki ilk olma iddiasını taşıyan marka ‘Sanaldan gerçeğe giden yol’ sloganı ile yarış ortamını sanal dünyaya taşıyacak. Son yıllarda büyük gelişim gösteren e-spor dalında motorsporları dünyasını da temsil eden bir ilki hayata geçirecek olan BOM, üyelerini özel bir şampiyonayla belirleyeceği takımla gerçek pistlerden sonra sanal pistlerde de yetenekli sporculara destek verecek.

Özel bir kayıt sistemi açıldı

E-Team sporcularını belirlemek amacıyla düzenlenecek olan şampiyonayı 6 yarış üzerinden planlayan Borusan Otomotiv Motorsport, ilk beş yarışı Avrupa’nın önde gelen pistlerinde gerçekleştirilecek. Assetto Corsa platformu üzerinde düzenlenecek şampiyonanın ilk beş yarışında ilk dört dereceyi elde edecek sporcular İstanbul Park Pisti’nde gerçekleşecek olan final yarışına katılma hakkı kazanacak. Buna ek olarak BOM Akademi’den Performans Sürüş Eğitimi alarak gerçek bir yarış otomobili ile piste çıkma fırsatı da yine dereceye girenleri bekleyenler arasında . Ayrıca final yarışında ilk üç sırada yer alan sporcular BOM E-Team’de yer alma ve BOM’dan motor sporları eğitimi alma şansına erişecek.

Aktif hale getirilen www.bometeam.com adresini kullanarak sisteme giriş yapan adaylar, AssettoCorsa platformu üzerinde ve aktif durumda olan iki platformda hem antrenman hem de yarışma fırsatı bulabiliyor. Antrenman sunucusu ise 7 gün 24 saat dönüşümlü olarak dünyanın en önemli pistlerinde otomobil kullanmaya izin veriyor. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik; “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek e-spor arenasına güçlü bir giriş yapmak istiyoruz. Biri antrenman diğeri ise yarış organizasyonlarında kullanılmak üzere iki e-spor sunucusunu devreye aldık. BOM olarak, Türkiye’yi dünya liginde temsil edecek sanal yarışçıları yetiştirmeyi ve hatta yetenekli olanları sanal pistlerden gerçek pistlere taşımayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.