reklamı kapat

POPÜLER

Otomotiv Sanayii Derneği BYD

Türkiye’de satılacak bir BYD daha Euro NCAP’ten beş yıldız aldı

 - Güncelleme: 26 Ekim 2023 11:05

Yakında Türkiye’de satılacak bir BYD otomobil modeli daha Euro NCAP’ten beş yıldız almayı başarmış durumda.

Toyota ve Lexus’u da bünyesinde bulunduran ALJ Türkiye distribütörlüğünde Türkiye pazarına giriş yapan BYD, burada gerçekten güçlü bir oyuncu olmak istiyor. Ürün gamında çok sayıda araç olan BYD, yapılan açıklamaya göre Türkiye’ye ilk olarak kasım ayında elde edilebilir olacak C-SUV sınıfındaki 420 km menzilli (Karma değer) elektrikli ATTO 3 ile giriş yapıyor (Tasarımını yukarıda gördüğünüz araç için fiyat halen açıklanmadı), firma 2024 yılı için kendisine “10 bin” araçlık bir satış hedefi koyuyor. Türkiye’de 20’nin üzerinde bayi açacak firma, 2024 içinde 570 km karma menzilli SEAL isimli aracını da Türkiye’ye getirecek. BYD tarafından Türkiye’ye getirilecek üçüncü aracın ise 521 km karma menzilli HAN modeli olacağı aktarılıyor. Araçlarına 8 yıl ya da 200 bin km batarya garantisi vereceğini açıklayan firma, bugün ATTO 3 sonrasında SEAL modeliyle de Euro NCAP’ten beş yıldız almayı başardı. Henüz HAN modeli için bir Euro NCAP testi bulunmuyor ancak o aracın da beş yıldız almasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu arada şirket Türkiye’de ilk aşamada satılmayacak DOLPHIN modeliyle de beş yıldızlık bir kaza test performansı gösterdi. Şirketin Türkiye’deki tüm araçlarını burada inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BYD (Build Your Dreams), geçtiğimiz aylarda 2023’ün ilk yarısı özelinde Tesla’yı geride bırakarak en çok elektrikli otomobil satan firma olmuştu. Şirketin ilk yarıda 1,2 milyon kadar elektrikli araç satışı yaptığı, ikinci sıradaki Tesla’nın ise 888 bin civarında kaldığı hesaplanıyor.

Elektrikli otomobil pazarında uzun zamandır yer alan BMW’nin yaklaşık 220 bin araç ile üçüncü sırada yer aldığı liderlik listesinde, Çinli GAC Aion yaklaşık 212 bin araç ile dördüncü sırada, bir başka Alman devi Volkswagen ise 209 bin araç ile beşinci sırada yer alıyor.

BYD Türkiye yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli