reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’de satılan en pahalı ekran kartı

Türkiye’de satılan en pahalı ekran kartı hangisi? Bu konuda açık ara lider Asus RTX 4090 ROG Matrix modeli.

Asus mayıs ayında karşımıza çok özel bir RTX 4090 ekran kartı ile çıkmıştı. Asus RTX 4090 ROG Matrix adının verildiği bu ekran kartı için tüm detaylar daha sonra verilmiş, en çok merak edilen detay olan fiyat nefes kesmişti. Tek bir normal RTX 4090 için 1.600 dolar verilmesi gerekirken, Asus’un yeni ekran kartı için tam 3.600 doları gözden çıkarmak gerekiyordu. Daha önce gelmez diyorduk ancak geçtiğimiz aylarda sürpriz bir adım atıldı ve ekran kartı resmi olarak Türkiye’de de getirildi. Şu an buradan alınabilen ekran kartının 3 Aralık 2023 itibarıyla güncel Türkiye fiyatı tam 141 bin TL seviyesinde yer alıyor, bu onu Türkiye’deki profesyonel seriler (Quadro) dışındaki en pahalı ekran kartı yapıyor. Ekran kartı üzerinden tekrar geçmek adına Asus’un şimdiye kadar ürettiği en güçlü modeli konumunda yer alıyor. Harika görünen ekran kartını metal bir çerçevenin içerisine yerleştiren Asus, kartı 360mm AIO ile soğutuyor ve kartın tüm RTX 4090’lardan daha yüksek saat hızlarına ulaşabildiğini (2.7 GHz) belirtiyor. Asus bu kart özelinde bir ilke de imza atıyor, soğutma sürecinde sıvı metali devreye alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birçok üreticinin hali hazırda aktif olarak kullandığı sıvı metal, normal termal macundan daha yüksek performans gösteriyor ve bu sayede soğutma performansı hatırı sayılır oranda artıyor. PlayStation 5 içerisinde de kullanılan sıvı metal konusunda bir “sızıntı riski yok” açıklaması yapan firma, sıvı metali “büyülü” olarak nitelendiriyor.

Kartın esas soğutma gücü ise elbette üç fanlı 360 mm radyatörden geliyor. Yüksek statik basınç ve hava akışına sahip olduğu aktarılan bu RGB’li fanlar, Asus’a göre ekran kartının 450W TGP altında sadece 60 derecede çalışmasını sağlamak için 1000 RPM’den daha düşük bir hızda dönüyor.

Türkiye’de satılan en pahalı ekran kartı yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli