reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Twitch

Türkiye’de Twitch “#temiztwitch” etiketi altında protesto ediliyor

Dünyanın en popüler canlı yayın platformu Twitch, bugün daha öncekilerden çok daha farklı bir konuyla gündemde yer alıyor.

Advertisement

Twitch, son dönemde pek iyi haberler ile gündeme gelmiyor. Platform biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda büyük sızıntı ile verilerini sızdırdı. Buradan çok ciddi şeyler öğrenildi. Platformu özellikle Türkiye pazarında son gündeme getiren ise kara para aklama iddiaları oldu.

Platformda bazı yayıncıların bit’ler üzerinden çok ciddi oranda kara para akladığı ortaya çıktı. Çalıntı kredi kartları ile platformda illegal işlerin döndüğü gündemde ciddi şekilde ses getirdi.

Aslında bu olaylar uzun zamandır oluyordu ancak konu ilk defa bu kadar büyük şekilde gündem oldu. Çünkü bu sefer somut bazı veriler ortaya döküldü.

İşte bunlar ve aynı zamanda uzun zamandır engellenemeyen raid saldırıları, özellikle kadınlara yönelik çirkin davranışlar ve bot hesaplar karşısında sessiz kalınması konularında Twitch’in dikkatini çekmek adına, Türkiye’de #temiztwitch protestosu doğdu.

Türkiye’deki takipçisi / abonesi fazla yayıncıların da destek verdiği bu protesto ile amaç, Twitch’in problemler hakkında bir adım atmasını sağlamak, firmayı en azından içerik üreticiler ile sorunlar hakkında iletişim kurar hale getirmek.

İşini düzgün yapanların zan altında kalmasını istemeyenler, bu konuda haklı bir tepki ortaya koyuyor ve sürecin önümüzdeki günlerde daha da büyük hale geleceği düşünülüyor.

Bu arada Twitch, geçtiğimiz haftalarda yurt dışında da bir protesto ile karşı karşıya kalmıştı. Bu protestonun arkasında büyük kanallara genellikle botlar üzerinden saldırılar yapılması ve platformun bu saldırılara karşı çok yavaş kalması yer alıyordu.

Bu duruma tepkiler ilk olarak #TwitchDoBetter adı altında başladı. Çünkü birçok yayıncının canlı yayınlarına ırkçı, cinsiyetçi, transfobik ve genellikle taciz edici mesajlar yağmaya başladı. Bunlar özel botlar ile inanılmaz sayılara ulaştı.

Bunları kabul etmeyen, üzücü bulan ve çözüm için aktif adımlar attıklarını belirten Twitch, buna rağmen yayıncıları tatmin edemedi. Bu yüzden #ADayOffTwitch gündem oldu.

ShineyPenLucia Everblack ve RekitRaven tarafından oluşturulan #ADayOffTwitch kapsamında yayıncılar bir gün için canlı yayın yapmadı. Burada amaç sorunlara dikkat çekmek ve Twitch’in sürece daha fazla önem vermesi sağlamaktı. Türkiye’de ise yayıncılar protesto için yayın yapmama gibi bir hamle gerçekleştirmedi. Tepkiler genel olarak Twitter üzerinden paylaşılıyor.

Twitch, yukarıda bahsettiğimiz büyük sızıntı hakkında ise şunları aktarmıştı:

Daha önce de belirttiğimiz gibi, olay bir sunucu yapılandırma değişikliği sonucu yetkisiz bir üçüncü tarafın yanlışlıkla erişim kazanması ile meydana geldi. Ekibimiz yapılandırma sorununu gidermek ve sistemlerimizin güvenliğini sağlamak için derhal harekete geçti.

Twitch parolalarının güvenliği bundan etkilenmedi. Ayrıca, bcyript ile şifrelenmiş Twitch oturum açma bilgilerinin bulunduğu sistemlere yetkisiz erişim olmadığından ve tam kredi kartı numaraları veya ACH/banka bilgilerinin açığa çıkmadığında de eminiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açığa çıkan veriler esasen Twitch’in kaynak kodu havuzundan dosyalar ile bir kısım yayıncıya yapılan ödemelerle ilgili bilgilerden ibaret. Açığa çıkan dosyalarda yer alan bilgilere ilişkin yaptığımız kapsamlı incelemenin ardından şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki bu güvenlik ihlali yalnızca küçük bir kullanıcı grubunu etkiledi ve müşterilere etkisi minimum seviyede kaldı. Sorundan etkilenen kullanıcılarla doğrudan iletişim kuruyoruz.

Verilerinizi koruma sorumluluğumuzun farkındayız ve bunu son derece ciddiye alıyoruz. Hizmetimizin güvenliğini daha da güçlendirmek için ilave önlemler alıyoruz ve yaşanan bu sorundan ötürü topluluğumuzdan özür diliyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın