reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

şubesiz bankacılık dijital katılım bankası

Türkiye’nin ilk dijital katılım bankası için BDDK’dan izin çıktı

Bankacılık sektörünün geleceğinde fiziksel şubeli model yer almıyor. Bu bağlamda Türkiye’nin ilk dijital katılım bankası için BDDK’dan izin çıktı.

Advertisement

Günümüzde birçok işlem için bankaya gitmemize gerek kalmadı. Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların mobil uygulamaları ve bu uygulamalarda sundukları çok gelişmiş durumda yer alıyor. İşte bu dijital dönüşüm, gelecekte “fiziksel banka şubesi” kavramını hayatımızdan çıkaracak. Bu konuda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) uzun zamandır çalışıyor ve bir yönetmelik hazırlamıştı. Daha önce direkt olarak burada okuyabileceğiniz Dijital Bankalar ve Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Basın Açıklaması başlıklı bir bildiri yapan kurum, burada “yalnızca dijital ortamda çalışan ve “neo-bank” olarak da adlandırılan şubesiz bankacılık modelinin altyapısının kurulmasına yönelik önemli bir adım atılmıştır.” açıklamasını yapan kurum, bugün süreçteki ilk izni verdi.

Bloomberg’in haberine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, 1,5 milyar TL sermayeli Hayat Katılım Bankası AŞ’nin kuruluşuna izin verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan BDDK kararında bankanın, Hayat Holding AŞ, Hayat Kimya AŞ, As Tüketim Malları AŞ, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi AŞ ve Limaş Liman İşletmeciliği AŞ’nin ortaklığında kurulduğu belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BDDK tarafından hazırlanan ve resmî gazetede yayımlanan “Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik01.01.2022 tarihinde yürürlüğe girmişti. BDDK’ya göre, dijital bankacılığın faaliyet esaslarını belirleyen yönetmelik ile bankacılık hizmetlerine erişimin kolaylaşması ve finansal kapsayıcılığın artırılması hedefleniyor.

Şubesiz faaliyet gösterecek bu bankalar için hazırlanan yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından yalnızca dijital kanallar üzerinden müşterilerine hizmet verecek bankalar, BDDK’ya başvurarak gerekli izinleri alarak hızlıca faaliyet göstermeye başlayabilecek.

Türkiye’nin ilk dijital katılım bankası yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle