reklamı kapat

POPÜLER

Bundle Studio AI

Türkiye’nin ilk yapay zeka tabanlı reklam modeli: Bundle AI Studio

Geçtiğimiz temmuz ayında ilk örneğiyle karşımıza Bundle AI Studio, lansmanının ardından kısa sürede Akbank,MediamarktSamsungPhilips gibi farklı sektörlerden büyük markalarla birçok tanıtım ve kampanyayı hayata geçirdi. Bundle merak edilen 6 sorunun cevabını açıkladı.

1. Bundle AI Nedir, ne zaman tanıtıldı?

Bundle AI Studio’nun ilk örneği geçtiğimiz Temmuz ayında ortaya çıktı. Açıkçası yapay zekâya bu  kadar erken yatırım yapan bir şirket olmak bizim için hem bir meydan okuma oldu hem de bize büyük  fırsatlar getirdi. Bu sayede dünyanın ilk yapay zekâ destekli etkileşimli içerik modelini ortaya  çıkardığımız gibi, aynı zamanda bu modeli markaların kullanabileceği bir pazarlama mecrası haline  getiren ilk şirket de olduk. Kısacası Bundle AI Studio, konuya göre kişiselleştirilebilen içeriklerle yapay zekânın gücünü  birleştiren bir “Smart assistant” olarak ortaya çıktı.

2. Bundle AI’ın arkasındaki teknoloji nedir ve ChatGPT’den ayrışan özellikleri nelerdir?

OpenAI API’lerini kullanarak yaptığımız prompt engineering ile konu özelinde kişiselleştirebilir bir asistan oluşturuyoruz. Bundle API’lerini kullanarak, her gün binlerce içerikle besleyip güncel  tutuyoruz. ChatGPT’nin zekâsını oyunda tutarken, ilgili konu özelinde daha da uzmanlaştırıp detaylı bilgilerle  besliyoruz. Ses tonunu ve yaklaşımını istediğimiz ölçüde farklılaştırıyor, aynı zamanda tasarımını da beklentiler doğrultusunda uyarlayabileceğimiz tamamen modüler bir yapı sunuyoruz.

3. AI Studio çalışması nasıl ve kaç kişiye erişiyor?

Bundle markasının en güçlü erişim özelliklerinin başında kullanıcılarımızın telefonlarına gönderdiğimiz“bildirimler” geliyor. Her ay yaklaşık 1,5 milyon kullanıcımıza bu bildirimlerle dokunabiliyoruz. Bundle  AI Studio, Bundle’ın bildirim kasını kullanarak çok hızlı bir erişimle viral etki yaratma gücüne sahip.  Ayrıca her AI Studio çalışması SEO odaklı bir yaklaşımla oluşturuluyor, her ay 2,5 milyon kişiye ulaştığımız Bundle mobil ve web sitesinin display modelleriyle destekleniyor. 270 binden fazla  takipçisi bulunan Instagram hesamızdan da yayılımı sağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4. AI Studio’nun markalara faydaları neler?

İnsanları konuşturmak, onlarla etkileşime girebilmek her markanın en büyük hedefi. Bundle AI Studio sayesinde bir kampanya ya da bir konu özelinde hedef kitledeki binlerce kişiyle etkileşime girmek  mümkün. Segmentasyon kırılımları ile ulaştığımız on binlerce kişilik hedef kitlenizle gerçek zamanlı  konuşma şansı veriyoruz. Bunun dışında tüketici davranışlarında ölçmek istediğiniz tüm KPI’lara ulaşabiliyorsunuz. Binlerce  soru içinde insanların bir ürün hakkındaki en büyük beklentileri, talepleri, merak ettikleri, hatta kimi zaman memnuniyetsizlikleri dahil benzersiz birçok veriye hızlı bir şekilde sahip oluyorsunuz. Bundle AI Studio, sunduğunuz ürün/hizmet ya da bir sosyal sorumluluk kampanyası ile ilgili  tüketicilerin tüm beklentilerini karşılayabilen, konu hakkındaki en derin meraklarını giderebilen kişisel  bir asistan.

5. Tek proje özelinde ortalama kaç soru soruluyor?

Soru sayısı tabii ki konsepte göre değişiyor ama minimum ve maksimum rakamları düşününce her  ikisinin de beklentilerin çok üzerinde olduğu söylenebilir.
Şu ana kadar Bundle AI Studio’da bir proje özelinde alınan en düşük soru sayısı 11.439, en yüksek sayı ise 48.256 oldu. Bu rakamların oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz çünkü insanları  herhangi bir ödül kurgusu olmadan bir yapay zekâ modeliyle konuşturmak oldukça zor. Ama  okurlarımız, Bundle AI Studio’da bunu büyük keyifle yapıyor.Tüm projeleri dikkate aldığımızda bir kullanıcının Bundle AI’a ortalama 5 soru sorduğunu görüyoruz.  Kimi zaman gün içinde etrafımızdaki insanlara bile bu kadar soru sormadığımız düşünülürse, bu çok  iyi bir rakam.

6. Tasarım ve yazılım süreçleri nasıl ilerliyor?

Projenin başlangıcından itibaren tüm tasarım süreçlerinde marka onayı ile ilerliyoruz. El sıkıştığımız  format doğrultusunda sağlayacağımız marka konumlandırması için logo, CTA metni gibi gerekli kalemleri proje başlangıcında markadan talep ediyoruz. Tasarım süreçlerinin tamamlanmasının  ardından marka onayı ile birlikte yazılım sürecini başlatıyoruz. Markadan gelen özel talepleri dikkate  alarak “bot”u besliyor ve nihai ürünü paylaşıyoruz. Bu süreçlerde markadan halihazırda ellerinde bulunan, kampanyada kullanacağımız temel bilgileri ve logo gibi ana tasarım öğelerini almamız yeterli oluyor, kalan tüm süreci her detayıyla Bundle ekibi yürütüyor.

İlginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER