reklamı kapat

POPÜLER

Twitch

Twitch, dün yaşanan devasa sızıntının nedenini açıkladı

Dünyanın en popüler canlı yayın platformu Twitch, dün sabah gündeme gelen büyük sızıntı hakkında güncellemelere devam ediyor.

Dün sabah saatlerinde Amazon’un sahibi olduğu canlı yayın platformu Twitch’in hacklendiğini öğrendik. Firmanın bu konuda ilk açıklaması ise ancak dün akşam saatlerinde gelmişti.

İlk açıklamasına Twitch, sunuculara girilip verilerin çalındığını geç de olsa duyurmuş ve sürecin büyüklüğü konusunda incelemelerin devam ettiğini belirtmişti. Firma yeni bilgiler ışığında başka açıklama yapacaklarını da söylemişti.

Beklenen ikinci açıklama resmi olarak kısa süre önce yapıldı. Burada dün sızdırılan verilere, Twitch sunucu ayarlarındaki bir yanlış değişiklik nedeniyle dışarıdan erişim sağlanabildiği açıklandı. Yani firmanın kendi sunucu hatası nedeniyle veriler internete açıldı, durumu fark eden kişiler de bu hatayı affetmedi.

Halen süreçte incelemeleri sürdüğünü aktaran şirket, şimdilik giriş bilgilerinin gittiği yönünde bir kanıt bulamadıklarını, kredi kartı numaralarının ise kendileri saklama yapmadığı için tehlikede olmadığını duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitch sızıntısı için diğer bilgiler şöyle

Sızdırılan veriler arasında tekrardan üzerinden geçmek adına şifrelenmiş parolaların olduğu biliniyor ve firmanın açıklamasına karşı herkesin Twitch parolasını değiştirmesi tavsiye ediliyor. Yapılan sızıntı ile firmanın Steam’a rakip olarak geliştirdiği Vapor kod adlı servis de ortaya çıkarılanlar arasında yer alıyor.

Ayrıca çıkan son bilgilere göre sızıntılar arasında yukarıda da dediğimiz gibi adres, e-posta ya da kredi kartı verileri gibi bilgiler bulunmuyor. Ancak yine de ödeme bilgileri gibi veriler ortaya saçıldı.

Örneğin sızıntıda global ve Türkiye’deki yayıncıların 2019-2021 arası gelirleri de ortaya çıktı. Bu veriler doğruysa elde edilen gelirler gerçekten inanılmaz yüksek seviyede yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın