reklamı kapat

POPÜLER

Twitch

Twitch sızıntısı ile bazı Türk yayıncıların inanılmaz gelirleri de ortaya çıktı

Dünyanın en popüler canlı yayın platformu Twitch, bugün büyük bir hacklendi haberi ile gündeme geldi. Bu konudan yeni detaylar var.

Sabah saatlerinde Twitter üzerinde yapılan bir paylaşım üzerinden Amazon’un sahibi olduğu canlı yayın platformu Twitch, hacklendi haberleriyle gündeme geldi. Söylendiği kadarıyla hack saldırısı ile birçok bilgi ele geçirildi. “Hack” konusu The Verge’e göre artık yüzde 100 yakın net durumda ve ortada büyük veriler bulunuyor.

Sızdırılan veriler arasında tekrardan üzerinden geçmek adına şifrelenmiş parolaların olduğu aktarılıyor ve her ihtimale karşı herkesin vakit kaybetmeden Twitch parolasını değiştirmesi tavsiye ediliyor. Yapılan sızıntı ile firmanın Steam’a rakip olarak geliştirdiği, Vapor kod adlı servis de ortaya çıkarılmış durumda.

Gelen son bilgilere göre sızıntılar arasında adres, e-posta ya da kredi kartı verileri gibi veriler bulunmuyor. Ancak yine de ödeme bilgiler gibi veriler ortaya saçılmış durumda.

Yapılan sızıntıda ayrıca global ve Türkiye’deki yayıncıların 2019-2021 arası gelirleri de ortaya çıktı. Bu veriler için halen yüzde 100 kesin demiyoruz ancak rakamlar doğruysa elde edilen gelirler gerçekten inanılmaz yüksek seviyede yer alıyor.

Burada isim vererek kimseyi zan altında bırakmak istemiyoruz. Ancak verilerde Türkiye’de Twitch’ten üç yılda toplam 500 bin dolardan fazla para kazanan bir yayıncı bulunuyor. Bu rakam güncel kur üzerinden neredeyse 4.5 milyon TL yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitch üzerinde açık olarak çok büyük paralar dönüyor

Sızan listeye göre Türkiye’de üç yıllık dönemde 200 bin doların üstünde gelir elde eden çok sayıda yayıncı bulunuyor. Ayrıca bu rakamların sadece Twitch merkezli olduğunu belirtmek gerekiyor. Biliyorsunuz birçok yayıncı platform dışındaki sponsorluklardan da büyük gelirler elde ediyor. Verilen rakamların vergi öncesi rakamlar olduğunu da söylemekte fayda var.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın