reklamı kapat

POPÜLER

twitch

Önemli iddia: “Twitch, çok ciddi şekilde hacklenmiş olabilir”

Dünyanın en popüler canlı yayın platformu Twitch, bugün hiç ama hiç iyi bir haberle gündemde değil. Platform hacklenmiş olabilir.

Güncelleme: Gelen son bilgilere göre ortaya çıkan veriler gerçek.

Twitter üzerinde yapılan bir paylaşıma göre milyonlarca kullanıcısı bulunan Amazon’un sahibi olduğu canlı yayın platformu Twitch, kötü şekilde hacklenmiş gibi görünüyor. Bu konuda şimdilik kesin konuşmak istemiyoruz ancak durum ilk ibarelere göre bu şekilde duruyor. Söylendiği kadarıyla site ve konsol / mobil merkezli hack saldırısı ile birçok bilgi ele geçirilmiş durumda.

Bu bilgiler arasında şifrelenmiş parolaların olduğu aktarılıyor ve her ihtimale karşı herkesin vakit kaybetmeden Twitch parolasını değiştirmesi tavsiye ediliyor. Yapılan sızıntı ile firmanın Steam’a rakip olarak geliştirdiği, Vapor kod adlı servis dahi ortaya çıkarılmış durumda.

Bu konuda önümüzdeki saatlerde daha fazla bilgini gelmesi bekleniyor. Firmadan da mutlaka bu iddialara yönelik bir açıklama gelecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitch, kısa süre önce önemli bir adım atmıştı

Twitch, son dönemde özellikle yurt dışında büyük tepkiler alıyor. Bilenler olacaktır bunun arkasında büyük kanallara genellikle botlar üzerinden saldırılar yapılması ve platformun bu saldırılara karşı çok yavaş kalması yer alıyor.

Bu duruma tepkiler ilk olarak #TwitchDoBetter adı altında başladı. Çünkü birçok yayıncının canlı yayınlarına ırkçı, cinsiyetçi, transfobik ve genellikle taciz edici mesajlar yağmaya başlamıştı.

Hatta ShineyPenLucia Everblack ve RekitRaven tarafından oluşturulan #ADayOffTwitch kapsamında yayıncılar bir gün için canlı yayın yapmamış, platformu protesto etmişti. Burada amaç sorunlara dikkat çekmek ve Twitch’in sürece daha fazla önem vermesi sağlamaktı.

Bu konuda sonunda Twitch’ten güzel bir adım geldi. Bu adım bir türlü bitmeyen botları yasaklamaktan daha güzel bulundu. Artık Twitch yayıncıları ya da yayıncı moderatörleri, telefon numarası ya da e-posta ile hesabını onaylamamış kişilerin chat’e mesaj atabilmesini engelleyebilecek. Yani sadece onaylı hesapların sohbete katılmasına izin verilecek. Bu sayede de bot temelli toplu saldırılara ciddi bir engelleme yapılacak.

Süreçte özellikle telefon numarası ile onay seçeneği önemli görünüyor. Bu seçildiği zaman ciddi sayıda otomatik botun ve aynı zamanda toksik kitlenin engellemesi olası görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın