reklamı kapat

POPÜLER

Twitch Turbo LOG Tasarım

Twitch, yayıncı ödeme programlarında güncelleme gerçekleştiriyor

Amazon’un sahibi olduğu canlı yayın platformu Twitch, yayıncı ödeme programlarında güncelleme gerçekleştiriyor.

Dakikalar önce, “Twitch’in üzerinde yükseldiği temel siz yayıncılar ve topluluklarınızdır. Yayınlardan elde edilen gelirin yayıncılar için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve sizlere hem kolay anlaşılır ve tatmin edici hem de uzun vadede sürdürülebilir bir gelir modeli sunmak için çalışıyoruz. Bugün sizlere, geçtiğimiz yıl yaptığımız değişikliklerin devamı olarak üç yeni şeyi duyurumak istiyoruz. Bu değişiklikler, kendini yayına adamış yayıncılarımız için uzun vadeli, şeffaf ve sürdürülebilir bir gelir çerçevesi oluşturmayı hedefliyor. açıklaması geçildi ve CEO Dan Clancy tarafından yeni dönem için özet olarak şunlar aktarıldı:

  1. -Partner Plus Programının kapsamı genişliyor – ücretli ve hediye aboneliklerdeki artırılmış gelir payı uygulaması daha fazla yayıncının erişimine açılıyor.
  2. -100.000 USD üst sınırı kaldırılıyor – 70/30 gelir paylaşımı için artık herhangi bir üst sınır yok.
  3. -Prime Gaming aboneliği ödeme modeli değişiyor – artık her ülke için ayrı sabit bir ücret olacak. (Ücretler buradan yer alıyor.

Burada özellike üçüncü madde dikkat çekiyor çekiyor çünkü bu birçok kişi için maddi gerileme anlamına geliyor. CEO bu konuda kendisi şunu aktarıyor: “Bu değişiklik çoğu yayıncının gelirinde önemli bir fark yaratmayacak. Muhtemel bir düşüş elbette yayıncı için can sıkıcı olabilir, fakat yayıncıların Prime Gaming aboneliği için bugün aldıkları gelir ile sabit ücrete geçişten sonra alacakları arasındaki fark çoğu ülke için yüzde 5’i geçmeyecek. Son olarak, bundan muhtemelen en çok etkilenecek yayıncılar, geçmiş sözleşme şartlarına göre Prime Gaming aboneliklerinden %70 net gelir payı alan yayıncılar olacak. Bu yayıncılardan bazıları için 100.000 dolarlık sınırın kaldırılması bu etkiyi telafi edecek, ancak bu tüm yayıncılar için geçerli olmayacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni değişiklikler hakkındaki tüm detayları burada aktaran Twitch CEO’su, ek olarak şunları da paylaştı:Her ay bir milyondan fazla yayıncı Twitch’te yayın yaparak para kazanıyor. Bazıları için Twitch’ten kazandıkları para ikinci planda; onlar esasen yayın yaparak topluluk inşa etmekten keyif aldıkları için bu işi yapıyorlar. Ancak birçok Twitch yayıncısı için yayıncılık bir meslek, bir gelir kapısı. Pek çok başka kişi de kariyer olarak yayıncılığı hayal ediyor. Yayıncılar farklı kaynaklardan gelir elde ediyorlar ama doğrudan Twitch’ten elde ettikleri gelir, geçim kaynaklarının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Twitch olarak uzun vadedeki başarımız, bu yayıncıların kariyerlerini sürdürmelerine imkan sağlama yeteneğimize bağlı. Bununla birlikte, bu kariyerler Twitch’e bağlı olduğu için, gelir paylaşımı sistemimizin sürdürülebilir olması ve Twitch’in bundan 50 yıl sonra da var olmasını sağlayacak şekilde tasarlanması şart.

Bugün duyurduğumuz değişiklikler, yayıncıların kariyerlerine öngörülebilirlik getirecek şeffaf bir gelir paylaşımı çerçevesi oluşturmak üzere tasarlandı. Bu yazıda anlatmaya çalıştığımız değişikliklerden bazıları biraz karmaşık, anlaşılması zor. Eminim pek çok sorunuz vardır. Herkesin kafasındaki soruları yanıtlamak ve konuya biraz daha açıklık getirmek üzere, Pasifik saati ile 24 Ocak günü 10:30’da (TSİ 24 Ocak 21:30) bir /Twitch yayını yapacağız. Twitch’i en iyi canlı yayın platformu olarak tutmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz ve her zaman olduğu gibi geri bildirimlerinizi bekliyoruz.”

Bundan önce Twitch CEO’sunun  katıldığı bir canlı yayın kapsamında yaptığı “kâr edemiyoruz” açıklaması dikkat çekmişti.  Canlı yayın odaklı Amazon şirketi Twitch, kâr edemediği için son dönemde çok ciddi bir tasarrufa girmek zorunda kalıyor. Yaptığı açıklama kapsamında, “Amazon Twitch’e son derece destek oldu ve zaman içinde sürdürülebilir olmamız için en önemli şey para kaybetmememizi sağlamak.” diyen Dan Clancy aynı zamanda, “Twitch’in doğru boyutta olduğundan emin olmalıyız ki çok uzun bir süre burada kalabilelim.” dedi. Twitch, geçtiğimiz günlerde yine büyük bir işten çıkarma yapacağını duyurmuştu ve bu bağlamda maalesef 500 çalışanıyla daha yollarını ayırmaya başladı.

Twitch gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri