reklamı kapat

POPÜLER

Twitch LOG Tasarım

Twitch, TikTok ilhamlı akış bölümünü sonunda herkese açıyor

Arkasında Amazon’un yer aldığı popüler Twitch platformu TikTok ilhamlı akış bölümünü sonunda herkese açıyor.

Neredeyse bir yıldır belirli kişiler üzerinde test edilen ve TikTok paylaşımlarından örnek alınarak hazırlanan keşif akışı, resmi olarak yapılan açıklamaya göre ay sonunda herkes için aktif edilmiş olacak. Mobile ve kısa dikey formlu videolara / yayın kliplerine / canlı yayınlara odaklanan bu ana sayfada görülecek akış, içerikler arasındaki geçişi dikey kaydırma temelinde sunacak ve bu yapı sayesinde birçok yeni yayıncı keşfedebilecek. Firma bundan önce bir DJ açılımı ile gündemde ses getirmişti. Twitch platformunun CEO’su Dan Clancy tarafından yapılan açıklamaya göre bu konuda bir süredir aktif olarak çalışmalar yapılıyor. Yayın açan çok sayıda DJ’e ev sahipliği yapan platform, DJ’lerin yayınlarda elde ettikleri gelirleri müzik şirketleri ile paylaşmasını zorunlu kılarak, DMCA telif durumunu ortadan kaldırmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda platformda yayın açan bazı büyük DJ’ler ve aynı zamanda müzik şirketleriyle konuştuklarını aktaran ve ödemelere ortak olarak destek olacaklarını belirten Clancy, yeni plan ile bazı DJ’leri çok memnun etmiyor ancak lisanslı ya da telifli içerik kullanımını yasal hale getirmek adına başka bir çözüm bulunmuyor gibi görünüyor.

Platformdaki diğer yayıncılar da telifli müzik konusunda özgür değiller, çoğu kişi yayınlarında sorun olmaması için telifli müzik dinlemiyor. Hatta çoğu zaman oyunların içerisinde kullanılan müzikler dahi yayınlarda sorun çıkarabiliyor.

Dan Clancy daha önce de bazı açıklamalarda bulunmuştu. CEO’ya göre platformun mobil uygulamaları 2024 içinde yenilenecek. Twitch’in mobil planları arasında daha önce sadece masaüstüne özel olan moderasyon araçlarının uygulamalara getirilmesi, izleyicilerin abonelik, bit ve hediye satın alma yöntemlerinin değiştirilmesi ve genel olarak mobil uygulama deneyiminin yeni bir tasarımla beraber çok daha iyi hale getirilmesi yer alıyor. Uygulamalarda 2019 yılından bu yana büyük bir yenilik yapmayan firma, güncelleme ile Twitch içerik üreticilerinin uygulamalarda kısa videolar paylaşabilmesine de imkan tanıyacak.

Platform yeni dönemde yayıncılar arasındaki bağlantıyı ve ortak yayın altyapılarını da güçlendirecek, buna ek olarak Twitch’teki içeriklerin diğer platformlara aktarımı da hiç olmadığı kadar iyi ve kolay getirilecek. Forrester bu konuda, “Twitch’ten diğer sosyal ağlara aktarılan içerik miktarını büyük ölçüde artırmak istiyoruz. Amacımız çok daha fazla insanın Instagram’a her girdiğinde, TikTok’a her girdiğinde, YouTube Shorts’a her girdiğinde daha fazla Twitch içeriği görmesi.” açıklamasını yapıyor.

Twitch gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri