reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Twitter, kullanıcıların tepkisi üzerine yeni “blok” politikasında geri adım attı

Twitter, dün gece saatlerinde “blok” politikasında bir değişikliğe gittiğini açıkladı. Yürürlüğe konan değişiklikle bloklanan kullanıcıların Twitter akışlarını görebilmesinin önü açıldı. Yeni blok politikasına göre bir kullanıcı, herhangi bir kullanıcıyı blokladığında, bloklanan kişi bloklayan kişiyle doğrudan iletişime (mention’laşma ya da doğrudan mesaj yoluyla) geçemiyor ancak bloklayan kişinin içeriğini görebiliyor.

Hatta bloklu kişiler kendilerini bloklayanların attığı Twett’leri retweet edip, favorilerine ekleyebiliyor. Bu durum elbette yalnızca herkese açık Twitter hesapları için geçerli. Değişiklik özünde bir mantık barındırmasına rağmen kullanıcılardan oldukça büyük tepki aldı. Twitter da gelen tepkilerin yoğunluğundan ötürü yaptığı değişikliği geri aldığını duyurdu.
Twitter
Mevcut blok sisteminde bloklanan bir kullanıcının, bloklayan kişinin yazdıklarını okumak için web üzerinde oturum açmadan ilgili kişinin hesabını görüntülemesi yeterli oluyor. Farklı uygulamalarla Twitter kullanan bloklu kişiler ise yeni bir hesap açarak aynı şekilde kendilerini bloklayan kişileri takip edebiliyor. Bu söylediğimiz, bloklayan kişi herkese açık bir Twitter hesabı kullanmıyorsa mümkün oluyor. Yani aslında mevcut blok sistemi pek de verimli çalışmıyor. Twitter yetkilileri de geri adım atmış olmalarına rağmen mevcut sistemin yetersiz olduğunu ve farklı bir iyileştirme üzerinde çalışacaklarını belirtiyor.