reklamı kapat

POPÜLER

Twitter Elon Musk LOG Tasarım

Twitter, “mavi onay rozeti” satışına yurt dışında başladı [Güncellendi]

 - Güncelleme: 06 Kasım 2022 10:34

Elon Musk tarafından tam 44 milyar dolara satın alınan Twitter için mavi onay rozeti satışı bugün itibarıyla resmen başladı.

Güncelleme: Twitter yetkilisi, özelliği uygulama özelinde aktif ettiklerini ancak satışı henüz herkese açmadıklarını açıkladı. Şirket gerçek zamanlı bir deneme yapıyor ve 1-2 güne satışı herkese açacak gibi görünüyor.

Elon Musk, geçtiğimiz hafta daha önce aylık 4,99 dolar olan Twitter Blue aboneliğinin bundan sonra aylık 8 dolar olacağını duyurdu. İşte bu aboneliğin içerisinde artık mavi onay rozeti de yer alıyor. Biraz önce güncellenen iOS uygulaması ile resmen başlayan yeni dönemde parayı veren herkes mavi onay rozeti alabilecek. Yeni Twitter Blue aboneliği şu an sadece ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda‘da kullanılabiliyor, paketin Türkiye gibi diğer ülkelere ne zaman geleceği bilinmiyor.

Yeni dönemde 8 doları ödeyen herkesin herhangi bir kimlik doğrulaması gerekmeksizin “mavi onay rozeti” alabilecek olması gerçekten çok kötü görünüyor ve hiçbir şekilde mantıklı bulunmuyor. Elon Musk daha fazla para kazanmak istiyor ancak mavi onay rozetinin bu şekilde sorgusuz sualsiz satılması, büyük sorunlara yol açacak izlenimi oluşturuyor. Bu yüzden Musk’ın kendi “onaylı” klonları dahi patlama görecek, durumdan dolayı dolandırılan / kandırılan kişiler karşımıza çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mavi onay rozeti özelinde geçtiğimiz hata Cumhurbaşkanı Erdoğan da ufak bir açıklama yapmıştı. Erdoğan, 8 dolarlık paket özelinde “Belki biz farklı olabiliriz. Elon Musk ile bu konuda bir diplomasi yürütebiliriz” ifadelerini kullanmıştı. Türkiye özelinde Musk ile özel fiyat görüşmesi yapılabilir, aynı zamanda sürecin Türkiye özelinde daha güvenli hale getirilmesi de sağlanabilir.

Blue paketinin fiyatı ülkelere göre değişiklik gösterecek. Bu konuda Elon Musk direkt olarak şunu söylemişti: “Satın alma gücü paritesine göre ülkeye göre özel fiyat uygulanacak.” Bu açıklama üzerinden de anlaşılabileceği üzere 8 dolarlık Blue paketi Türkiye’de direkt kur çarpımı ile aylık 150 TL’ye satılmayacak. Türkiye’ye özel fiyat uygulanacak, burada yüksek ihtimalle 40-50 TL arasında bir abonelik ücreti karşımıza çıkacak.

Bu arada Blue paketi ile kişilere ekstra bazı imkanlar da sunulacak. Bunlar arasında ücretsiz kullanıcılara oranla yüzde 50 daha az reklam, daha uzun video / sesli içerik paylaşım desteği ve yanıtlarda öncelik gibi ekstralar olacak. Bunlar daha sonra aktif edilecek. Blue paketinin içerisinde yer alan Tweet düzenleme desteği ise bazı iddialara göre yakında herkese açılacak.

Twitter ve mavi onay rozeti gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın