reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Twitter’da takip ettiğiniz kişilerin 10 yıl önceki tweetlerini görüntüleme [Nasıl yapılır?]

Twitter kullanım alışkanlıkları, attığımız tweetler zaman içinde büyük değişime uğradı. Peki bundan 10 yıl önce takip ettiğiniz kişiler nasıl tweetler atıyordu?

140 karakterle başladığı macerasına 280 karakterle devam eden Twitter’ın zaman içinde kullanım şekli de değişti. Kitlelerin bir araya gelip sesini duyurduğu sosyal ağ ise bundan 10 yıl önce çok daha farklı bir çizgide ilerliyordu. Neyse ki platformun gelişmiş arama motoru sayesinde bugün takip ettiğimiz kullanıcıların 10 yıl önceki tweetlerini de basit bir şekilde görüntüleyebiliyoruz. Peki bundan 10 yıl önce sosyal ağ nasıldı dersiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter’ın zaman içindeki değişimi

Başlarda şimdiki pek çok özelliği barındırmayan platform, daha otomatik retweet özelliğini dahi duyurmamıştı. Zincir yanıtlar, link ön izlemeleri gibi özellikler ise platformda yer almıyordu. Bir de artık tarih olmuş servisler var tabii. O dönem sıklıkla kullanılan TwitPic, TinyURL bunlar arasında yer alıyor. Platformun evrimini görmek için bir fırsat sunan sistem, paylaşımların da nasıl değiştiğini gösteriyor. İnsanların o dönem paylaştıklarıyla şimdiki gündemler arasında büyük fark bulunuyor.

Bu özelliği kullanmak içinse hesabınızın illa 10 yaşından büyük olmasına gerek yok. Hesabınız yeni dahi olsa, takip ettiğiniz kişileri listelediği için bu durumdan siz etkilenmiyorsunuz. Ancak 10 yılı aşkın süredir platformda olan kimseyi takip etmiyorsanız o zaman herhangi bir sonuç alamayabilirsiniz. Özelliği buraya tıklayarak kullanabilirsiniz. Arama kısmındaki tarihleri değiştirerek farklı zaman dilimlerine de bakabilirsiniz.