reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone MicroLED

Apple’ın ekran mühendislerinden görüntüleme fuarına dev çıkarma!

Kısa süre önce teknoloji devi Apple‘ın Los Angeles California’a düzenlenen Display Week fuarına tam anlamıyla bir çıkarma yaptığı ortaya çıktı. Şirket geleceğin yeni teknolojilerini yerinde görmek istemiş gibi görünüyor.

Bu hafta düzenlenen Display Week fuarı, ekran teknolojileri ve görüntüleme üzerine en büyük etkinlikler arasında yer alıyor. Bu alandaki şirketleri ve yeni teknolojileri bir araya getiren fuar, Apple’ın da ilgisini oldukça çekiyor. 2017’de bu fuara tam 280 ekran mühendisini gönderen firma, 2018’de bunu tam 369‘a çıkartmış durumda. Şirketin bu fuara verdiği önem rakiplerin gönderdiği personel sayısıyla ortaya çıkıyor. Aynı etkinliğe Amazon’un 25, Google’ın 40, Oculus’un ise 23 mühendis gönderdiği açıklanıyor. Adeta ekran konusunda çalışan tüm kadroyu fuarı en ince detayına kadar incelemek için gönderen firma, açıkça gelecek için bir adım önde olmak istiyor. Bazı mühendislerin özellikle Japan Display‘in yeni VR ekranlarına baktığı söylenirken, bazılarının ise Samsung’un yüksek çözünürlüklü panellerine odaklandığı belirtiliyor. Bu panellerin ıslakken dahi çalışabildiği söyleniyor. Biliyorsunuz bu durum mevcut cihazlarda sorun oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple biliyorsunuz MicroLED teknolojisi üzerinde aktif olarak çalışıyor

Yani şirket alanda hem alıcı hem de teknoloji geliştiricisi konumunda bulunuyor. Telefonlarında artık LCD dışında OLED ekran da kullanan teknoloji devi, geçeceği ise MicroLED tarafında görüyor. Sektörün geleceğindeki yeni görüntüleme teknolojisi MicroLED olarak görünüyor. Temeli OLED ile benzer olan bu yeni teknoloji, farkını ışık üretilen bölümdeki organik materyali organik olmayan gallium nitride (GaN) ile değiştirerek koyuyor. Bu sayede başta polarizasyon olmak üzere birçok katmana olan ihtiyacı bitiren teknoloji, sonuçta çok daha ince paneller üretilmesinin önünü aralıyor.

Her piksel kendini aydınlattığı için ekstra bir arka aydınlatma ihtiyacı bulunmayan bu paneller, OLED’e göre çok daha iyi enerji verimliliğiyle çalışıyor. Daha çok akıllı saatler ve akıllı telefonlar için geliştirilen yeni mLED teknolojisi, yüksek parlaklık değeriyle de öne çıkıyor. OLED gibi ekran yanması sorunu da bulunmayan ve genel olarak çok daha uzun ömürlü olan mLED, daha yüksek kontrast sunabilmesi yanında yüksek renk gamut’larına da destek veriyor. Parlaklık konusunda limitleri yükselterek gündüz akıllı telefon kullanmayı değiştirecek gibi duran panel teknolojisi, aynı enerji kullanımıyla iki daha parlak ekranlar vadediyor.

İlgili Video

Merak edilen iPhone SE 2 böyle mi olacak?