reklamı kapat

POPÜLER

LG ve Google

Google ve LG’den dünyanın en yüksek çözünürlüklü VR ekranı

İnternet devi Google ve LG, kısa süre önce dünyanın en yüksek çözünürlüğüne sahip VR ekranını görücüye çıkarttı. Bu ekran gelecek modellerin kalitesini oldukça artıracak gibi görünüyor. İşte detaylar;

Biliyorsunuz sanal gerçeklik başlıkları direkt olarak yüze takılarak kullanılıyor. Bu nedenle de ekranların yüksek çözünürlüğe sahip olması gerekiyor. Mevcut çözümler tam olarak istenilen çözünürlüğü sunamıyor ve bu da birçok kişiyi VR başlıklardan uzak tutuyor. Ancak bu yakında değişiyor. Bunu değiştirecek isimler ise Google ve LG olacak gibi duruyor. Sanal yanında geleceği daha parlak artırılmış gerçeklik başlıklarına da hitap eden ekran, 4,3 inç boyuta sahip. OLED teknolojisi üzerine kurulan ekranın, tam 4800×3840 piksel çözünürlüğü bulunuyor. Açıklandığı kadarıyla tam 1.443 PPI değerine sahip olan ekran, 120 HZ tazeleme hızıyla da dikkat çekiyor. Bu sayede içerikleri pürüzsüz ve hızlı şekilde oynatabilen ekran, rakiplerini tam anlamıyla katlıyor. Örneğin HTC Vive’da 1200×1080 piksel çözünürlükte bir ekran bulunuyor. HTC Vive Pro’da ise 1500×1440 piksellik bir ekran kullanılıyor.

LG ve Google

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google ve LG insan gözünün çözünürlüğüne yaklaşıyor

Söylendiği kadarıyla sağlıklı bir insan tahminen 9600×9600 piksel (2.183 PPI) bir çözünürlükte görüyor. İki dev ismin geliştirdiği ekran, bu hesap üzerinden neredeyse insan gözünün yarısı kadar iyi bir görüntü sunuyor. Ancak bu ekran henüz piyasaya çıkacak durumda değil. Şimdilik yapılabilecekleri göstermek adına tasarlandığı söylenen ekran, yine de gelecek için çok güzel duruyor.

İlgili Video

Sanal gerçeklik başlıklarını en yenilerinden