reklamı kapat

POPÜLER

HTC VIVE VIVE Pro sanal gerçeklik başlığı 10 bin PPI OLED ekran

Piksel sayma tarih oluyor; VR başlıklar için 10 bin PPI OLED ekran geliştirildi

VR yani sanal gerçeklik başlıklarının sunduğu görüntü kalitesi önümüzdeki yıllarda inanılmaz hale gelecek gibi görünüyor. Çünkü tam 10 bin PPI OLED ekran geliştirildi.

Birçok sanal gerçeklik başlığı bünyelerindeki ekranların düşük PPI (Pixel-per-inch / inç başına düşen piksel / piksel hassasiyeti / piksel yoğunluğu vb.) değerleri nedeniyle beklendiği kadar iyi bir görüntü kalitesi veremiyor. Kişiler gözlerinin hemen önündeki ekranlardaki pikselleri görüyor ve bu da istenilen “keskin” görüntüye engel oluyor. Ancak bu durum ilerleyen yıllarda sorun olmaktan çıkacak. Samsung ve Stanford araştırmacıları, geliştirdikleri 10 bin PPI OLED ekran ile VR başlıklarda adeta cam gibi bir görüntüyü mümkün kılacak. Özel bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan bu inanılmaz piksel yoğunluğuna sahip ekran, aktarıldığı kadarıyla geliştirdiği altyapıda 20 bin PPI‘a kadar çıkış da yapabilir. Yani bu ekran ticari olarak satışa çıktığında 20 bin PPI gibi uçuk bir değere de sahip olabilir. Aynı zamanda bu ekran AR yani artırılmış gerçeklik başlıklarında da kendisine yer bulabilir.

10 bin PPI OLED ekran harika görünürken, alanda en son Huawei VR Glass 6DOF gelmişti

En yeni sanal gerçeklik başlığı Huawei VR Glass 6DOF, direkt olarak oyunlara odaklanıyordu. Birçok rakibinden daha ufak olan başlık, iki adet titreşimli geri bildirim yapabilen kablosuz kontrolcü ile geliyor. Tasarımları tanıdık olan bu kontrolcüler ile VR dünyasıyla rahatlıkla etkileşime girilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İçten dışa harici kamerasız (Üstünde kamera mevcut) otomatik tarama / konumlandırma yapabilen VR başlık, şimdilik bunlar haricinde bir detay kazanmış değil. Ancak Huawei’nin çok hassas çalışıyor ve algılama yapıyor dediği VR Glass 6DOF, sınırlı teknik bilgilere göre 166 gram ağırlığa sahip. Modelin yurt dışı fiyatı ise şimdilik açıklanmıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi, hızlı şarj konusunda rekor kırdı