reklamı kapat

POPÜLER

2021 Suzuki Swift Hybrid

Suzuki Swift Hybrid Türkiye’de; işte fiyat ve öne çıkan detaylar

Markanın yeni nesil motor dinamiklerindeki öncü modellerinden olacak Suzuki Swift Hybrid, Türkiye’de iki farklı donanımla satışta.

Suzuki, en sevilen modeli Swift’in hibrit versiyonu ile Türkiye’deki kullanıcıların karşısına çıkmak için hazır. 2017 yılında yollara çıkan ve günümüze değin 119 ülkede 745 bin adedin üzerinde satılan üçüncü nesil Swift’in, model yılı yenilenmesi kapsamında devreye alınan versiyonu Suzuki Swift Hybrid, ülkemizde de satışa sunulmaya başlandı. Araç en güncel haliyle sürücüye evrim ve inovasyon yoluyla tamamen yeni bir deneyim yaşatmayı hedefleyerek otomobil dünyasının gelmiş olduğu en son noktayı temsil ediyor. 1,2 litre hacmindeki benzinli motorun ve 12V gücündeki bataryanın kombinasyonundan güç alan model GL Techno ve GLX Premium donanım seviyeleriyle satışa sunuluyor. Aracın başlangıç fiyatıysa 216 bin 900 TL olarak açıklandı.

Öne çıkan özellikleriyle Suzuki Swift Hybrid

Swift Hybrid; içten yanmalı motoru destekleyen bir entegre marş alternatörü (ISG) ile fiş şarjına gerek duymayan 12 Volt’luk lityum iyon bataryayla destekleniyor. Enerji geri kazanım verimliliğini artırmak için kapasitesi 3Ah’den 10Ah’ye yükseltilen yeni lityum-iyon batarya ve kendi kendini şarj eden hibrit sistem, yakıt verimliliğini daha da artıyor. Sistem, araç üzerindeki entegre marş alternatörü olarak görev yapan ISG ünitesi aracılığıyla marş anında, kalkış esnasında ve torka ihtiyaç olduğu zaman devreye giriyor. ISG hem bir jeneratör hem de marş motoru görevi görüyor ve kayışla motora bağlanıyor.

İlk hareket ve hızlanma esnasında motora destek veren ISG, aynı zamanda fren anında oluşan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor. Frenleme sırasında oluşan enerji 12 Volt’luk bataryada depolanıyor. ISG ünitesi, ürettiği 50 Nm tork değeriyle Dualjet motora destek oluyor, 83 PS güç üreten motor, kombine edildiği CVT şanzımanla 107 Nm torku erken devirlerde kullanıma sunuyor. CVT şanzıman, sürüş koşullarına bağlı olarak vites oranını sürekli ve kademesiz olarak düşük hızdan yüksek hız aralığına sarsıntısızca değiştirme iddiasında. Motorda yeni bir çift enjeksiyon sistemi, değişken valf zamanlaması, değişken yağ pompası ve elektrikli piston soğutma jetleri gibi yenilikçi çözümler de yer alıyor. Motorun şehir içinde 100 kilometrede ortalama 4,1 litrelik karma yakıt tüketimi değerine sahip olması da dikkat çeken detayları arasında. Swift Hybrid; 12,2 saniyede 100 kilometre hızlanma değerine ulaşabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın elektronik asistan destek listesinde ise; Adaptif Hız Sabitleme sistemi, Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi , Şerit Takip Sistemi, şerit değiştirme uyarısı, yalpalama uyarısı, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Uzun Far Asistanı standart olarak sunuluyor.

İlgili video

Jimny tanıtımı