reklamı kapat

POPÜLER

New York 12K

Tam 12K çözünürlükte kayıt altına alınan nefes kesen New York videosu [İzle]

İnsanoğlu her açıdan sınırlarını zorlamayı seviyor. Bunu hem bedensel hem de teknik anlamda yapıyor ve gerçekten zaman zaman yok artık dedirten işlere imza atıyoruz. İşte bunlardan bir tanesi ile karşınızdayız. Tam 12K çözünürlükte kayıt altına alınan nefes kesen New York yolcuğuna hazır mısınız?

Bu heyecan verici çalışmanın arkasında havadan görüntüleme konusunda uzmana Phil Holland yer alıyor. Gotham Film Works’un da yardımıyla Holland, daha önce görülmemiş bir projeye imza atmış durumda. Bu projeyi bu kadar heyecan verici kılan şey ise tam 12K çözünürlükte çekilmiş olması. Şu an piyasada 12K çözünürlükte çekim yapabilen bir kamera bulunmuyor. Holland’ın bu çözünürlüğe çıkmak için bulduğu yol ise bir hayli ilginç. Açıklandığı kadarıyla bunun için toplam 240 bin dolar değerinde üç adet RED Weapon Monstro 8K VistaVision sinema kamerası bir araya getirilmiş. Bunu aşağıda gördüğünüz Shotover K1 Hammerhead isimli “gimbal” aparatıyla gerçekleştiren ekip, tüm sistemi RED Jetpack SDI modülüyle bir birbirine bağlamış. Üç kameranın da açısını birbiri içerisine girecek şekilde ayarlayan Holland, sonuçta efsane New York‘u 12K çözünürlükte gökyüzünden görüntülemeyi başarmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
New York 12K
New York 12K
New York 12K
New York 12K
New York 12K

Ortaya 12K çözünürlükte bir New York sanat eseri çıkmış

Her karesi 100 megapiksel bir fotoğraf denk gelen bu videoda Tokina 35mm T1.5 lenslerin kullanıldığı belirtiliyor. Helikopterden yapılan çekim, şu an 12K çözünürlükten çıkartılan 8K bir çalışma olarak sergileniyor. Hemen hemen kimsede 8K monitör olmadığı için de çoğu kişi çalışmayı 4K ya da Full HD olarak izleyebiliyor. Ancak üst çözünürlükten alt çözünürlüklere inmek kaliteyi inanılmaz oranda artırıyor. Bu yüzden de yukarıda izleyebileceğiniz video, 4K dahi izleseniz normal bir 4K çıktıdan çok daha güzel ve detaylı görünüyor.

YORUMLAR