reklamı kapat

POPÜLER

Ücretsiz, reklamsız ve yasal müzik platformu

Online müzik dinleme servislerinin revaçta olduğu günümüzde internet üzerinden müzik dinlemek için aylık üyelik ücreti ödemek gerekiyor. Andrew Sampson tarafından geliştirilen Aurous adlı servis ise hem ücretsiz hem de reklamsız olmasıyla dikkat çekiyor.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki Aurous aslında yasa dışı bir uygulama değil ve müzikleri tamamen yasal yollardan kullanıcılara ulaştırıyor. Kullanıcılar yasal olmayan sitelerden arama yapamıyor ve müzikleri de cihazına indiremiyor. Tüm müzikler YouTube ve Soundcloud gibi yasal platformlardan alınıyor ve bu da platformu diğer yasa dışı uygulamalardan farklı kılıyor. Toplamda 120 API’nın entegre edildiği uygulama, müzikleri bulabilmek için tıpkı Spotify’ın emekleme dönemlerinde yaptığı gibi Bittorent protokolünü kullanıyor. Uygulama ayrıca kullanıcının Spotify, YouTube ve Pandora’daki müzik listelerini de kolayca Aurous’a taşımasına olanak sağlıyor.

aurous2
Kullanılan API’ler üçüncü parti ve halka açık, müzikler ise hiçbir sunucuda tutulmuyor ve Aurous yalnızca bir kaynaktaki müziği online olarak kullanıcıya iletmekle ilgileniyor. Bu sayede yasal sorumluluklardan kaçınmayı planlıyor. Fakat daha önce Music Messenger adlı uygulama da benzer bir yol izlemiş ve kısa bir süre sonra yapımcıların baskısıyla kapatılmıştı. Sampson ise lisans sorunu çıkaran şarkıları ve daha piyasaya sürülmeden sızdırılan parçaları uygulamadan kaldıracağını açıklasa da Aurous’un geleceğinin ne olacağı halen bilinmezliğini koruyor.

Yaklaşık bir yıldır geliştirilen ve şu an için Alpha aşamasında olan uygulamanın stabil sürümünün birkaç ay içerisinde hazır olması bekleniyor. Alpha sürümünü denemek isterseniz uygulamanın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Ücretsiz, reklamsız ve yasal müzik platformu” için 5 cevap

 1. Oğuzhan Karaot dedi ki:

  Mac os x’te sorun var sanırım. İndirdikten sonra açarken updating diyor ve o şekilde bekliyor. 2 kez denedim ve yarım saat kadar bekledim, o şekilde bekliyor.

 2. Selim dedi ki:

  @ohadiyorum:disqus Evet hata var, fakat su anda korsanciligi onlemek uzere servis disi oldugu soylentisi var su anda. 2 farkli cihazda denedim ve 2sinde de basarisiz.

 3. utanmadansorunvardiyenler dedi ki:

  arkadaşlar atladığınız bi detay var, uygulama daha 0.1 Alpha sürümünde. Yani daha beta bile değil. İndirebileceğiniz bi setup dosyası olduğuna dua edin siz lol

 4. UzkaneR dedi ki:

  Ben yükledim şu anda herhangi bir sorun görünmüyor (Win 7)

 5. Bahattin Bardak dedi ki:

  Mac osx te sorun var dmg üzerine çift tıklayınca normalde açılması gerekirken açılmıyor jar. olarak yükle seçenegide olmuyor OSX 10.10 El Captain