reklamı kapat

POPÜLER

Eisenmann

Ucu Tesla’ya da dokunabilir; Almanya’nın köklü otomotiv tedarikçisi Eisenmann iflas başvurusu yaptı!

Almanya merkezli olarak dünyanın farklı noktalarında hizmet veren Eisenmann, 2018’deki sürecin ardından yeniden yapılanma için iflas başvuru yaptı.

Tarihin tozlu sayfalarına baktığımızda muhteşem dönemler yaşan üreticilerin yeri geldiğinde kepenk kapatış örneklerini görebiliriz. Bu kimi zaman bir otomobil üreticisinin kendisi olurken kimi zaman da doğrudan temel tedarikçiler cephesinde karşımıza çıkıyor. 1951 yılından beridir boya başta olmak üzere farklı alanlarda önemli işlere imza atan Eisenmann bugünlerde tam da bu durumla yüzleşiyor. Merkezi Almanya’nın Böblingen kentinde bulunan şirket, resmi kaynaklarından yaptığı açıklamayla iflas ettiğini duyurdu. Kısa süre içerisinde yerel basında da büyük yankı uyandıran bu gelişme, çalışanlar için de sıkıntılı günlere işaret ediyor. Şirketin sadece Almanya’da 1.450 kişilik bir ekibi bulunduğunu ifade eden kaynaklar, bazı işçilerin ödemelerini alamadığını da detaylar arasında altını çizdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eisenmann, Tesla ve Faraday için tedarik anlaşmasına sahip

Otomotiv endüstrisinde yıllarda lider tedarikçi rolü üstlenen Eisenmann, bu sebeple çok uluslu bir işleyiş ekonomisine sahip. Baktığımız grubun 15 farklı ülkede 27 adet tesis ve binasının bulunması, açıklanan iflasın etkilerinin ne denli etkileyici olacağına işaret ediyor. Halihazırda ortak ve finansman arayışı içerisinde olduğunu gördüğümüz Eisenmann, geçtiğimiz süreçte Tesla fabrikalarının boyama bölümlerini tedarik eden isim olarak da biliniyor. Kısa süre önce Amerika merkezli Faraday Future‘ın Nevada’daki yeni tesisindeki boyama atölyesi ve teknolojileri için de gündeme gelen markanın çıkış yolu aradığını da açıklamalardan görebiliyoruz. Konuyla ilgili konuşan şirketin üst düzey yöneticisi Michael Keppel; “Bu noktada hala temel işimize odaklanmaya çalışıyoruz. Eisenmann Grubu’nun en kısa sürede eski işleyişine geri döndürebilmek için iflas işlemleri kapsamında yeniden yapılanma talebi içerisindeyiz.” ifadelerine yer verdi. Tüm dünyada 3.000’den fazla çalışanı olan Eisenmann, 2017 yılında 723 milyon euroluk satış gerçekleştirmesine rağmen 2018 yılında yaşadığı krizin ardından bu noktaya gelmiş durumda. Boyanın yanında yüzey teknolojisi ve malzeme akış otomasyonu alanlarında hizmet veren şirketin geleceği merak konusu.