reklamı kapat

POPÜLER

Ultra lüks elektrikli minivan Zeekr 009 Grand tanıtıldı

Çin’de ultra lüks elektrikli minivan Zeekr 009 Grand tanıtıldı. Araç hitap ettiği kitleyi oldukça etkileyecek gibi görünüyor.

Zeekr 009 Grand, “VIP” taşımacılık özelinde Çin’de sunulan en yeni ve en iddialı seçeneklerden oldu. Zeekr 009’u temel alan ancak lüks seviyesini katlayan model, yaklaşık 108 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip ve arkasında 43-inç boyutunda devasa bir ekran barındırıyor. Bu ekran, inanılmaz konforlu görünen masaj özellikli koltuklar ve taşıdığı 31 hoparlörlü Yamaha Surround ses sistemiyle arkadaki iki kişiye yolculuk sırasında ultra lüks bir sinema deneyimi sunabilen araç, elektrikli temelde güçlü bir araç ve büyük gövdesine rağmen 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,9 saniyede çıkabiliyor. 800-volt temelli CATL batarya üzerine kurulan ve 700 km menzil vadeden Grand, iddiaya göre uygun şartlar altında 12 dakikalık şarj ile tam 498 km menzil kazanabiliyor. Bu modelin şu aşamada Çin dışına çıkarılması beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce normal Zeekr 009 üzerine kurulan Volvo EM90 ses getirmişti. Çin’e özel elektrikli minivan, içerisinde çok lüks ve aynı zamanda ferah bir yaşam alanı taşıyordu, dışarıda ise özellikle içe doğru uzanan farlar ve farklı bir desenin tercih edildiği ön kısım dikkat çekmişti. Sürücü yanında arkadaki yolculara da merkeze konumlandırılmış büyük bir ekran sunan araç, 21 hoparlörlü çok güçlü bir Bowers & Wilkins ses sistemiyle elde edilebiliyor. Arkaya yerleştirilen elektrik motoruyla yola 268 beygir güç aktaran Volvo EM90, resmi verilere göre 0’dan 100 km/s hıza 8,3 saniyede çıkabiliyor.

Daha sonra 536 beygirlik bir dört çeker versiyonunun pazara sunulma ihtimali de bulunan (Çünkü bu versiyon Zeekr 009 için sunuluyor) araç, 116-kWh batarya paketi ile 740 km kadar bir menzil vadediyor. Uygun şartlar altında yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa 30 dakikada getirilebilen ve ilerleyen dönemde diğer pazarlara getirilme ihtimali de bulunan EM90, Çin merkezli Geely Group’un sahibi olduğu Volvo’nun hedef kitlesini daha da büyütecek bir seçenek konumunda bulunuyor.

Zeekr 009 Grand yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli