reklamı kapat

POPÜLER

Pentax K-1 Mark II
Pentax K-1 Mark II
Pentax K-1 Mark II
Pentax K-1 Mark II
Pentax K-1 Mark II

Unutulan bir marka, üst düzey teknik detaylar: Karşınızda yeni Pentax K-1 Mark II

DSLR fotoğraf makinesi sektörünün artık adı çok fazla geçmeyen ismi Pentax, bugün yeni modeli K-1 Mark II‘yi duyurdu. İki yıl önce tanıtılan Pentax K-1 üzerinde gelen model, yeni özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi biliyor.

Pentax‘ın kullanıcıları yıllarca beklettikten sonra satışa sunduğu FF (Tam Kare) sensörlü ilk modeli K-1, sonunda yenilendi. Yeni tanıtılan K-1 Mark II, dış görünüş açısından orijinal modelden bir fark taşımıyor. Selefiyle aynı 36.4 megapiksel AA filtresi olmayan FF (Tam Kare) sensör üzerine kurulan model, bu noktada yeni bir “hızlandırma” ünitesi taşıyor. PRIME IV görüntü işlemcisiyle ortak çalışan bu ünite, DSLR fotoğraf makinesinin ISO 819.200‘e kadar çıkmasına olanak sağlıyor. Bu açıdan düşük ışıkta yapılan çekimler için oldukça ideal olan model, ayrıca yüksek çözünürlü çekim modunu da geliştiriyor. İlk modelde de yer alan yüksek çözünürlüklü çekim modu, normalde sabit bir yüzeyde kullanılabiliyor. Yani bu çekim sırasında kameranın mutlaka sabit olması gerekiyor. Mark 2 ise bunu “Dynamic Pixel Shift Resolution” modu ile çözüyor. Bu mod elde çekimlerde oluşan hareketi analiz ediyor ve dört fotoğraf çekerek bunları birleştiriyor. Sonuçta ise normalden daha detaylı ve keskin sonuçlar elde edilebiliyor. Bu da gerçekten oldukça iyi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pentax K-1 Mark II gerçekte dolu bir makine

Görüntü işleme parametreleri güncellendiği için görüntü kalitesinin arttığı söylenen model, dayanıklı bir gövde kullanıyor. Her türlü zorlu şartta çekim yapmanıza imkan tanıyan gövde, saniyede 4.4 kare seri çekim yapabiliyor. Arkasında 3.2 inç 1.04 milyon nokta hareketli LCD ekran bulunan K-1 Mark II, 33 noktalı bir AF sistemiyle geliyor. Full HD çözünürlükte saniyede 30 kare video çekebilen DSLR, fotoğraflardan 4K Time-Lapse videolar da oluşturabiliyor. Sensörden beş eksende görüntü sabitleme yapabilmesiyle öne çıkan ürün, söylendiği kadarıyla 5 durak avantaj sağlayabiliyor. Bu da hem video hem de fotoğraf için çok daha stabil sonuçlar anlamına geliyor.

Pentax’ın kendi lensleriyle kullanılabilen yeni K-1 Mark II, 2 bin dolar yurt dışı gövde fiyatıyla Nisan ayında raflardaki yerini alıyor.

İyi fotoğraf için “kullanıcısını çarpan” fotoğraf aksesuarı