reklamı kapat

POPÜLER

Unutulmuş konseptler #1: 1953 Abarth 1100 Sport Ghia

08 Mayıs 2017

Sadece bir adet örneği bulunan bu eşsiz otomobilin tasarımı kadar hikayesi de sıradanlığın çok ötesinde.

Otomobil tarihine damga vurmuş birçok modelin çıkış noktası konsept tasarımlardan geçer. Üreticiler için gelecekte sunacağı modellere ilham kaynağı olacak bu tasarımlar bazen bir modele bazense markanın bir dönem sunduğu tüm modellerde izlerini sürdürür. Birbirinden özel modellerin yer aldığı “Nereden Nereye” ve “Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptler” serilerimizin ardından sizlerle dönemine iz bırakmış hayata geçen konsept projelerin detaylarına ineceğiz. Bu serimizin ilk bölümünde otomobil tasarımı denildiğinde akla ilk gelen ülke olan İtalya’dan bir model var. Adını FIAT’ın 1100 modelinden alan 1100 Sport’ta markanın performans departmanı Abarth ve İtalyan otomobillerinin tasarımsal olarak öne çıkmasına vesile olan markalardan birisinin imzası var.


İlk kez 1953 yılı Torino Otomobil Fuarı‘nda örtülerinden kurtulan Abarth 1100 Sport Ghia oldukça farklı bir tasarım yapısıyla kullanıcıların karşısına çıktı. FIAT 1100 ile aynı altyapının kullanıldığı araçta bir ızgara yerine jeti andıran bir buruna yer verildiğini görüyoruz. Aracı bu burun üzerine şekillendiren Ghia tasarımcısı Giovanni Michelotti kusursuz uyumu sağlamak adına aracın bütününde de yuvarlak hatlara yer veriyor. Aerodinamik açıdan döneminin en iddialı projelerinden bir tanesi olan bu konseptin macerasıysa asıl fuarın ardından başlamış.


Fuara ziyaretçi olarak gelen dönemin Amerikalı zenginlerin Bill Vaughn‘ın dikkatini onlarca araç içerisinde Abarth 1100 Sport çekmiş. Otomobili satın almak için standa giden Vaughn yapılan görüşmelerin ardından aracı Ghia’dan satın almayı başarmış. Satın alma işleminin tamamlanmasının ardından Amerika’nın yolunu tutan Vaughn küçük değişimlerin ardından aracı Vaughn SS Wildcat adıyla 1954 yılı New York Otomobil Fuarı‘nda kullanıcıların karşısına çıkartmış. İddiaya göre güç ünitesinde yapılan değişimle motor 1.5 litre üstten tek egzantrikli V8 haline getirilmiş. New York Otomobil Fuarı’nın ardındansa Abarth 1100 Sport’un önünde tam 28 yıllık bir muamma var.


Dünyada sadece bir adet üretilen aracın 28 yıl boyunca zamanda kaybolduğu ve hiç görülmedi günümüzde halen geçerliliğini korurken, takvimler 1982‘yi gösterdiğinde Abarth 1100 Sport bir ahırda kapalı halde keşfedilmiş. 2010 yılında günümüzdeki sahibi tarafından zayıf bir kondisyonda satın alınan bu eşsiz otomobil beş yıllık bir restorasyon sürecinin ardından tekrar ilk günkü kondisyonuna getirilmiş şekilde karşımızda duruyor. Önümüzdeki ağustos ayında Amerika’nın Kaliforniya kentinde düzenlenecek bir organizasyonda satışa sunulması beklenen Abarth 1100 Sport’un çok yüksek rakamlarla alıcı bulması bekleniyor.

YORUMLAR