reklamı kapat

POPÜLER

Üretimden kaldırılacağı konuşulan Audi R8, yeni motor seçeneğiyle daha ucuz olacak

Üretim hayatına devam edilebilmesi adına kritik bir motor seçeneği kazanan Audi R8, makyaj operasyonuyla birlikte daha ulaşılabilir olacak.

Geride bıraktığımız mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı sırasında, Audi R8‘in geleceğiyle ilgili çok ciddi bir gelişmenin gündeme gelişine tanık olduk. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan, markanın Ürün Geliştirme Müdürü Peter Mertens, satış adetlerinin düşüklüğü ve elektrikli otomobiller için doğan finansman gerekliliğini ortaya koyarak R8 için yeni bir jenerasyonun düşünülmediğini açıkladı. Huracan ile birlikte V10 motor genetiğini üzerinde taşıyan önemli modellerden birisi olan bu canavar için tek kurtuluş yolu hacim küçültmekten geçiyordu. Nitekim Mertens, açıklamalarının devamında R8 için altı silindirli bir motoru işaret etti. Gündeme gelen bu açıklamaların ardından kamuflajlı şekilde kameralara yakalanan bir test aracı, beklentilerin ihtimaller üzerine yoğunlaşmasına neden oldu. Bugün itibarıyla ortaya çıkan detaylarsa, makyaj operasyonuyla güncellenecek olan Audi R8’in 2,9 litrelik V6 motora kavuşacağına ve bu sadeye daha ulaşılabilir olacağını müjdeledi.

Denemekten zarar gelmez

Volkswagen grubunun bir diğer üyesi olan Porsche’nin Panamera‘da da yer verdiği twin-turbo destekli bu motor ile kullanıcı kitlesini artırmasını beklediğimiz R8’in performans değerleri ise şimdilik gizliliğini koruyor. Halihazırda sunulan diğer modellerde yaklaşık 450 beygir güç ve 550 Nm tork değerleri sunan bu motorun, Audi’nin elinden geçtikten sonra 500 beygir limitlerine erişmesi bekleniyor. Arka tekerlekten çekişli altyapıyla bir araya getirilerek makyajlı R8’in giriş seviyesindeki seçeneği olarak satışa sunulabileceği söylenen bu birlik, 120.000 doların altında bir fiyat etiketini de beraberinde getirebilir. On silindirli versiyonun halihazırda 138.000 dolardan başladığını düşündüğümüzde bu rakam hiç de fena sayılmaz. Önümüzdeki günlerde daha da detaylanacak olan R8’in evrimini hep birlikte izleyip göreceğiz.