reklamı kapat

POPÜLER

Usta hacker yazıcıya Doom oynattı

Yazıcılar genellikle hayatımızı kolaylaştırmak yerine zorlaştıran cihazlar olması nedeniyle donanım dünyasının en az sevilen üyeleri arasında olsalar da aslında düşündüğümüzden çok daha sofistike sistemlere sahipler. İngiliz hacker Michael Jordon, yazıcıların bu gücünü ortaya koyan bir çalışmaya imza atarak Canon Pixma yazıcıya çocukluğumuzun klasik oyunu Doom’u oynattı.

doom2
Jordon’ın çalışması sayesinde, yazıcıya komut vermek için kullanılan ufak ekran şimdi bir Doom hücresine dönüşmüş. Renk paletinde kaymalar meydana gelmiş olsa da, oyun sorunsuz olarak çalışıyor. 32 bit Arm işlemciyle çalışan yazıcıya Doom yerleştirmek için sadece kodlama sorununu aşmak gerekmiş. Ancak buradaki esas kodlama sorunu Canon’da diyebiliriz. Zira bu tip bir makineyi alıp Doom yüklemek aslında mümkün olmamalı. Zaten Jordon da Canon’un bu konudaki açığını fark ettikten sonra bu işe girişmiş.

Yazıcıyla internet üzerinden direkt iletişim kurabildiğini fark eden Jordon, makinenin şifreleme sistemini kırarak yazılım yüklemenin mümkün olacağını düşünmüş. Yazıcıya Doom yüklemek ise, bu cihazların uzaktan rahatlıkla hacklenebileceğini ortaya koymak için yapabileceği en zararsız işlem olarak görünmüş.

Bu işlemi yapıp güvenlik açığını sergilemekle kalmayan Jordon, Canon’u durumdan haberdar etmeyi de ihmal etmemiş. Acaba hackerlar başımıza daha ne tür icatlar çıkaracak.

YORUMLAR