reklamı kapat

POPÜLER

yüz tanıma

Federaller peşimizde: Yeni nesil yüz tanıma sistemi!

FBI, uğruna 6 yıl ve 1 milyar dolar harcadığı yeni yüz tanıma teknolojisini nihayet tamamladı. Yeni nesil kimlik belirleme sistemi (Next Generation Identification ya da kısaca NGI) sayesinde, milyonlarca ABD’linin yüzü FBI’ın kayıtlarına girecek.

Federallerin uzun zamandır kullandığı Otomatik Parmak İzi Tanımlama Sistemi, yarım saatte 70 milyon parmak izi tarayıp eşleştirerek görevlilerin işini epey kolaylaştırıyordu. Ancak yeni nesil teknolojinin kaymağını yemek isteyen FBI, daha da ileri giderek yüz tanımlama sistemini geliştirdi. Üstelik NGI yalnızca yüzden ibaret değil. Eyaletler arası Fotoğraf Sistemi’nden yararlanan NGI; iris, yara izi ve hatta dövmeleri de tarayarak kimlik tespit edebiliyor.

FBI, 1 sene içinde yeni sistemine yaklaşık 50 milyon yüz tanıtmayı planlıyor. Sabıka fotoğraflarından iş başvurularında kullanılan fotoğraflara kadar tüm fırsatlardan yararlanılacak. Örneğin yeni bir işe başlandığında istenilen vesikalık fotoğraf ve parmak izi bilgileri doğrudan FBI’ın dosyaları arasına girecek.

YORUMLAR