reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 8’in merakla beklenen yüz tanıma özelliği Face ID nasıl çalışacak?

Apple’ın yeni iPhone modellerini tanıtmasına sayılı günler kalmışken; iOS 11 GM –final sürüm– ile birlikte birçok merak edilen özellik ortaya çıktı. İçlerinde en dikkat çekeni ise şüphesiz Face ID!

iOS 11 GM sürümüyle birlikte yeni nesil iPhone’un, derinlik algılayabilen yüz tanıma sistemi hakkında önemli bilgilere ulaşıldı. Daha önceki sızıntılarda Pearl ID kod adıyla yer alan yüz tanıma sistemi, Face ID ismiyle Touch ID‘nin yerini alacak gibi gözüküyor. Face ID ile yüzünüzü iPhone’a tanıtabilmek için; alışılmış Touch ID parmak izi tanıtma yöntemine benzer bir adımlar takip ediliyor. Touch ID’de olduğu gibi kullanıcıların Face ID kullanılmadığı durumlarda aktif hale gelecek alternatif bir şifre oluşturmaları gerekiyor. Şifre seçimi ardından iOS yüz tanımaya yönlendirme yapıyor.

İlk adımda kullanıcıların ekranda beliren bir yuvarlak alan içerisinde kafalarını hafifçe hareket ettirmeleri isteniyor. Face ID’nin en iyi şekilde çalışabilmesi için yüzün her açısının kaydedilmesi gerekiyor. İstenirse yüz tanıtma işlemi daha sonra da yapılabiliyor. İki ayrı tam yüz tanıma işlemi ardından iPhone koruma altına alınıyor. Yüz tanıma işlemi esnasında iOS, “iPhone’unuzu yüzünüzden 25-50 cm uzaklıkta tutun”, “kafanızı aşağı, sola, sağa ve yukarı hareket ettirin” gibi farklı yönlendirmeler de yapıyor. Face ID, yüzün engellendiğini, görülebilen alan dışında olduğunu veya yüz tanıtma sırasında başka bir yüzün de olduğunu algılayabiliyor. Dikkat çeken bir diğer detay ise derinlik algılayabilen iPhone’un ekrana bakıp bakmadığınızı da anlaması. iPhone ekrana baktığınız sürece ekran ışığının kısılmasını engelliyor.