reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X

Apple’ın üst düzey yöneticisinden iPhone X hakkında önemli açıklama

iPhone 8 ve iPhone X tanıtılmadan önce yapılan iddialarda telefonlarda parmak izi sensörünün ana ekranda olacağı belirtilmişti. Apple’ın Touch ID teknolojisini ekrana mı yoksa cihazın arkasına mı entegre edileceği konusunda ciddi bir soru vardı. Apple’ın donanım mühendisliği bölüm başkan yardımcısı Dan Ricci, konuyla ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Touch ID’nin ekrana entegre edileceğiyle ilgili bazı söylentiler duyduğunu belirten Ricci, Apple’ın hiçbir zaman parmak izi sensörünü ana ekrana yerleştirme düşüncesinin olmadığını söyledi. Touch ID’den daha iyi bir çözüm olan yüz tanıma sistemi Face ID ile ilgili çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Ricci, Apple’ın bu konuda başarılı olduğunu ve bu sebeple şirketin Touch ID’yi kaldırıp Face ID’yi tercih ettiğini ifade etti. Zamanlarını Touch ID konusunda yoğunlaştırmadıklarını belirten Ricci, Face ID’nin iyi bir teknoloji olduğunu söyledi.

iPhone X’teki yüz tanıma sistemi Face ID nasıl çalışıyor?

Tüm iPhone modellerinde gördüğümüz ana ekran tuşu iPhone X modeliyle elvada diyor. Touch ID parmak izi sensörünün yerine Face ID adı verilen yüz tanıma sisteminin tercih edildiği iPhone X, güvenlikte yeni bir dönemi başlatıyor. Apple’ın belirttiğine göre Face ID sistemi, düşük ışıkta dahi sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Yüzünüzü algılayabilen Face ID, şapka veya gözlük takılması durumunda dahi kullanıcıların yüzlerini algılayabiliyor. Face ID, ön kamera, nokta projektör, kızılötesi kamera gibi özelliklerden yararlanıyor.