reklamı kapat

POPÜLER

Uygun fiyata güçlü performans arayanlara: Acer Swift 3 incelemesi

PERFORMANS

Bilgisayarın Core i3 işlemcili versiyonu olsa da Acer bize bilgisayarın Core i5-8250U işlemcili ve 4 GB RAM’li modelini gönderdi. Sekizinci nesil dört çekirdekli Core i5 işlemcisinin kullanıldığı bilgisayarda grafik işlemcisi olarak Nvidia’nın orta segmente konumlandırdığı 2 GB’lık GeForce MX 150 ve Intel HD 620 tercih ediliyor. GeForce MX150 grafik işlemcisini GeForce GT 1030 modelinin bir mobil versiyonu olarak düşünebilirsiniz. 1.798 MHz’lik hıza ulaşabilen grafik işlemcisi DirectX 12’ye de destek veriyor. Kendi segmentindeki bilgisayarla karşılaştırdığımızda iyi bir performans sergileyen Acer Swift 3 uygun bir fiyatta olmasına rağmen amiral gemisi modellere de kafa tutabiliyor. Popüler benchmark uygulamalardan Geekbenct’te test ettiğimiz bilgisayar tek çekirdek performansından 3.817, çok çekirdek performansından ise 11.066 puan aldı.

Acer Swift 3’te pek tabii oyunda oynadık. Orta kalite ayarlarda oynadığımız oyunlarda yüksek kare hızlarına ulaşabilen bilgisayardan performans açısından yüksek bir beklentiye girmezseniz kesinlikle memnun kalırsınız. Performansa ihtiyaç duyan oyunlarda ve uygulamalarda çok fazla ses çıkarmayan bilgisayarın hızlı performans 256 GB’lık SSD’nin de büyük rol oynadığını belirtelim. Bilgisayarda eleştireceğimiz bir nokta ise Acer Swift 3’ün 4 GB RAM’le gelmesi. Bilgisayarda keşke 8 GB’lık RAM yer alsaymış. Şimdi gelelim bilgisayarın sunduğu ekran performansına. Acer Swift 3’te Full HD çözünürlüklü 15,6 inçlik bir ekran yer alıyor. Bilgisayarda Netflix ve YouTube üzerinden birçok içerik izledik. Ekranın kontrast oranını, keskinliğini ve görüş açısını beğendik. Yalnız bilgisayardaki parlaklık değerinin daha yüksek olması gerektiğini yeri gelmişken söyleyelim. Ekrandaki renk gamı da düşük seviyede.

Ekran sRGB renk gamının yalnızca yüzde 67’ini kapsıyor. Kendi segmentindeki bazı bilgisayarlardaki renk gamının daha yüksek olduğunu belirtmekte yarar var. Bilgisayarın pil ömrü performansına da pek tabii mercek altına aldık. Ekran parlaklığını orta seviyeye getirip Acer Swift 3’te YouTube üzerinden videolar izledik ve internet sayfamıza haberler girdik. Acer Swift 3’ün pili yaklaşık 7.30 saatin sonunda bitti. Bilgisayarın pil ömrünü genel açıdan yeterli bulduk. Acer Swift 3’te hoparlörlerin seviyesi yüksek seviyede olsa bas performansı ne yazık ki başarılı değil.