reklamı kapat

POPÜLER

Lockheed Martin insanlı ay iniş aracı

Uzay görevlerine kilit yardımcı; karşınızda Lockheed Martin imzalı insanlı Ay iniş aracı konsepti [Video]

Dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji şirketlerinden Lockheed Martin, bugün insanlı Ay iniş aracı konseptini görücüye çıkarttı. Bu araç insanlı uzay keşfi için büyük önem arz ediyor.

NASA ve Rusya, Ay yörüngesinde dönecek bir uzay istasyonu kurmak için ortak çalışma içerisinde bulunuyor. Deep Space Gateway olarak isimlendirilen bu istasyon, gelecek uzay görevleri için bir merkez görevi görmesi için tasarlanıyor. İnşasına 2020 yılında başlanacak denilen istasyon, Ay üzerinden yapılacak uzak yolculukların başlangıcını kolaylaştırmak adına büyük önem arz ediyor. İşte bu amaç için Lockheed Martin tarafından tasarlanan ve görücüye çıkartılan insanlı Ay iniş aracı konsepti, dört astronotu ay yüzeyine taşıyabiliyor. Astronotlara ek olarak 1.1 ton kargo taşıma kapasitesi bulunan araç, Ay yüzeyinde 14 gün boyunca kalabiliyor. Bu süre sonunda astronotları Deep Space Gateway istasyonuna geri götürebilen araç, yeniden kullanılabilir yapısıyla büyük önem arz ediyor. Bu aracın en büyük avantajı ise kesinlikle Dünya atmosferine girmeyecek olması. Bu açıdan üretim maliyeti ve kullanım süreci çok uzun olan araç, şu an RL10 motorlar üzerine kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Lockheed Martin insanlı ay iniş aracı
Lockheed Martin insanlı ay iniş aracı
Lockheed Martin insanlı ay iniş aracı
Lockheed Martin insanlı ay iniş aracı

Lockheed Martin, insanlı ay iniş aracı ile Mars konusunda da planlar yapıyor

2020 sonuna kadar hazır olacağı iddia edilen araç, sadece Ay değil Mars için de çok önemli deniyor. İlk insanlı Mars görevi için bir test platformu olarak nitelendirilen araç, insanoğlunun derin uzay macerasını güvenli şekilde başlatmak hedefliyor.