reklamı kapat

POPÜLER

Ay aracı

Lockheed Martin ve GM’den yeni jenerasyon Ay aracı ortaklığı [Video]

NASA, Artemis göreviyle yeniden Ay’a astronot indirmek istiyor. İşte bu önemli görev için Lockheed Martin ve General Motors da bir araya geldi.

Lockheed Martin ve General Motors, NASA’nın Artemis göreviyle Ay üzerine göndereceği astronot’ların süreceği aracı hazırlayacak.

İkilinin beraber geliştireceği aracın Lunar Terrain Vehicle (LTV) ismine sahip olduğu aktarılıyor. Aktarıldığı kadarıyla Ay aracı insan kontrolü yanında otonom olarak da yol alabilecek.

Henüz yukarıdaki konsept görsel ve video ile karşımıza getirilen yeni jenerasyon araç, söylendiği kadarıyla erken geliştirme aşamasında bulunuyor. Yani henüz sürecin başında bulunuluyor.

Bu tamamen elektrikli olacak aracın elbette Ay yüzeyine özel olarak hazırlanması gerekiyor. Lockheed Martin ve General Motors bu konuda oldukça şanslılar çünkü NASA’nın Ay üstünde yol alabilen araç konusunda geçmişten gelen büyük bir tecrübesi bulunuyor.

Bu sayede iki şirket de yeni jenerasyon Ay aracı konusunda körü körüne çalışmaya girişmiyor. Eski verilerin üzerine konularak aracın en iyi hale getirileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ay aracı merak edilirken, NASA’nın Artemis görevinde büyük bir sorun olmuştu

NASA, Artemis görevi odağında hatırlarsınız Elon Musk’ın SpaceX‘ine 2,9 milyar dolarlık bir ödeme yapacaktı.

Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’i geride bırakan ve kontratı kazanan SpaceX, gerçekten önemli bir görev üstlenecekti.

Ancak Jeff Bezos ve uzay şirketi Blue Origin bu durumu kabul etmedi. Bu yüzden de şirket geçtiğimiz hafta bir protesto adımı attı. Blue Origin, NASA’nın kontratı iki farklı firmaya vermesini bekliyordu.

Süreçte zaten üç farklı isim vardı ve NASA’nın ABD’nin aya gitmesini Blue Origin ve SpaceX ortaklığına bırakması bekleniyordu. Ancak bu durum kongrenin bütçe limitleri nedeniyle sadece SpaceX’e gitti.

İşte bu durumu Blue Originçok riskli” olarak görüyor. Bu karar için firma “NASA’nın kararı rekabet fırsatlarını ortadan kaldırıyor, tedarik tabanını önemli ölçüde daraltıyor ve Amerika’nın Ay’a dönüşünü tehlikeye atıyor.” açıklamasında bulunuyor.

Tam olarak bu yüzden NASA bugün geri adım atmak zorunda kaldı. Blue Origin’e ek olarak Dynetics firması da süreci protesto edince resmi kurum, SpaceX’e verdiği kontratı şimdilik dondurdu. 

NASA’nın bundan dolayı SpaceX’e konuda yaptığı çalışmaları geçici olarak durdurmasını da söyledi.