reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink, uçakları da es geçmeyecek

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti ileride uçaklar içerisinde de aktif olarak kullanılacak. Bu konuda testler sürüyor.

SpaceX Starlink için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Sürekli olarak büyüyen servis, sadece karada sabit olarak çalışması için tasarlanmıyor. SpaceX, sistemin araçlara / uçaklara / gemilere getirilmesi için de çalışıyor. Burada en çok dikkat çekenlerden birisi uçaklar oluyor ve bu konuda SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları şirketinin şu an aktif testler gerçekleştirdiği açıklanıyor. Bu konuda daha önce konuşan Elon Musk, uçaklara özel Starlink antenlerinin her modele özel olarak sertifikalandırılacağını belirtmişti. Musk burada önceliği Boeing 737 ve AirBus A320 yolcu uçaklarına verdiklerini aktarıyor çünkü bu uçakların sayısı oldukça fazla sayıda yer alıyor. Uçaklarda hali hazırda sunulan düşük hızlı interneti değiştirecek sistemin, herhangi bir güvenlik tehlikesi yaratması ise beklenmiyor.

SpaceX Starlink Türkiye’de de hizmete girecek ancak bu hemen olmayacak. Hizmet hatırlarsınız daha önce 2022 içerisinde Türkiye’de kullanıma sunulacak tahminine sahipti. Ancak firma artık resmî sitesi üzerinden başlangıç için 2023 yılına işaret etmeye başladı. Resmi siteye bu konuda tam olarak şu ibare eklendi: “Starlink’inizi rezerve etmek için şimdi sipariş verin. Starlink, 2023’te bölgenizde hizmete geçmeyi umuyor. Kullanılabilirlik düzenleyici onayına tabidir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buradan 2023 yılında hizmet yüzde 100 başlayacak anlamı çıkmıyor ancak arka planda bazı planların olduğunu akla getiriyor. Biliyorsunuz Elon Musk’ın bir diğer şirketi olan Tesla, bu yıl resmi olarak Türkiye’ye geliyor. Elon Musk’ın Türkiye yönetimi ile önemli bağlantıları bulunuyor.

Not: Görsel temsilidir.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın