reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

SpaceX Starlink için uçak kullanımı özelinde ilk anlaşma yapıldı

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti ileride uçaklar içerisinde de aktif olarak kullanılacak. Bu konuda ilk imza atıldı.

SpaceX Starlink için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Hatta dün akşam bir kalkış yapıldı ve 53 Starlink uydusu daha yörüngeye gönderildi. Bu görevdeki Falcon 9 roket daha önce GPS III-3, Türksat 5A, Transporter-2 ve dokuz farklı Starlink görevinde kullanılmıştı. Starlink’i bugün gündeme getiren ise uçak kullanımı odaklı atılan adım oldu. Hatırlarsınız dün de bu konuda bazı bilgiler gelmişti. Daha önce aktardığımız gibi servis sadece karada sabit olarak çalışması için tasarlanmıyor. SpaceX, sistemin araçlara / uçaklara / gemilere getirilmesi için de çalışıyor. Burada en çok dikkat çekenlerden birisi uçaklar oluyor ve bu konuda SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları şirketinin şu an aktif testler gerçekleştirdiği açıklanıyor. Bunlar test odaklı olurken, firma bugün ilk ticari anlaşmayı da yaptı.

Yapılan resmi duyuruya göre SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli anlaşma imzalandı. Yukarıdaki gibi özel jetler ile zengin müşterilere hizmet veren JSX, yıl sonunda bu müşterilere gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak. Starlink’i uçaklarında sunacak ilk firmalardan olacak JSX, bu sayede rakiplerinin önüne geçecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda uçaklara özel Starlink antenlerinin her modele özel olarak sertifikalandırılacağını belirtmişti. Musk burada önceliği Boeing 737 ve AirBus A320 yolcu uçaklarına verdiklerini aktarıyor çünkü bu uçakların sayısı oldukça fazla sayıda yer alıyor.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın