reklamı kapat

POPÜLER

Vergi misillemiyle satın almanın, hayalin de ötesine geçtiği otomobil modelleri

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla Amerika’dan ithal edilen otomobillere yüzde 120’yi bulan ek vergiler getirilerek misilleme yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geride bıraktığımız gün yaptığı konuşmanın yansıması olarak iPhone üzerinden başlayan bir boykot sürecine girildi. Elektronik ürünler üzerinden başlayan bu süreç dolar kurundaki dalgalanma ile farklı alanlardaki fiyatların önemli oranda artışına da vesile oldu. Kur etkisi olarak pek çok markanın fiyat listelerinde güncellemeye gitmesi de bu bağlamda dikkat çekti. Tüm bu hamlelerin ardından Amerika cephesinden gelen; “Bu açıklamaların bir politika olarak yürütülüp yürütülmediğini izleyeceğiz.” açıklaması daha temkinli bir yaklaşımın da göstergesiydi aslında. Nitekim bu konuyu bir politika haline getirmek konusunda gecikmeyen Türkiye, ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük oranlarının yüzde 100 artırılması kararını resmi olarak duyurdu. Bu durum tahmin edebileceğiniz üzere en büyük etkilerinden bir tanesini yine otomobil sektöründe gösterecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bazı modeller artık ulaşılmaz

2017 yılı itibarıyla Amerika’dan 87 milyon doları bulan araç ithalatı gerçekleştiren Türkiye, bugün itibarıyla bahsi geçen bu araçlara yüzde 100’ün üzerinde ek gümrük vergisi eklemiş durumda. Bu durum ilk başta kulağa “Ford” gibi sadece Amerikan markalarını etkileyecek gibi görünse de işin iç yüzünün bu şekilde olmadığının altını çizmek gerekiyor. Çünkü bu maddeler BMW ve Mercedes gibi Alman markaları da içerisine almış durumda. Bunun nedeniyse bu markaların amiral gemisi niteliğindeki pek çok modelini Amerika’da yer alan tesislerde üretip tüm dünyaya ihraç ediyor olması. BMW’de X3, X4, X5 ve X6 bu klasmana girerken Mercedes ise GLE ve GLS gibi üst seviye modeller Amerika’da üretim bandına çıkıyor. Halihazırda ülkemizdeki ÖTV ve KDV gibi vergilerle uçuk rakamlara alıcı bulan bu araçlar gelen ek vergiyle birlikte iyice ulaşılamaz hale gelecek. Burada Amerikalı markaların daha az etkileneceğini söylemek çok da yanlış olmaz. Baktığımızda Ford’un sadece Mustang‘i Jeep’in ise Grand Cherokee, Cherokee ve Wrangler‘ı Amerika’dan Türkiye’ye getirdiğini görüyoruz.

Gelen son ek vergilere göre fiyatlarında değişim yaşanacak modeller şu şekilde;

BMW

X3– 517.000 TL ————-> 743.000 TL
X4– 850.000 TL ————-> 1,3 milyon TL
X5– 854.000 TL ————-> 1,33 milyon TL
X6– 1,117 milyon TL ————-> 2,6 milyon TL


Jeep

Grand Cherokee– 1,12 milyon TL ————-> 1,65 milyon TL
Wrangler– 936.000 TL ————-> 1,5 milyon TL


Mercedes-Benz

GLE– 1,353 milyon TL ————-> 3 milyon TL
GLS– 1,572 milyon TL ————-> 3,5 milyon TL


Ford

Mustang– 1,120 milyon TL ————-> 2 milyon TL

Son olarak geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirilen yeni jenerasyon Volvo S60‘ın, Amerika’da açılan yeni tesiste üretileceğini hatırlatmakta fayda var. Bu da önümüzdeki süreçte sorunların çözülmemesi durumunda Volvo ve diğer isimlerin de listeye ekleneceğini gösteriyor.