reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

akıllı gözlük Nreal Air

Video izlemeye odaklanan AR temelli akıllı gözlük: Nreal Air

Daha önce Light akıllı gözlük modeliyle karşımıza çıkan Nreal, bu sefer Air adını verdiği yeni modelini tanıttı. İşte bilinmesi gerekenler;

Advertisement

Nreal Air, AR yani artırılmış gerçeklik temelli bir akıllı gözlük modeli. Firmanın ilk modeli Light’tan farklı olarak daha alt seviyeye konumlanan ve daha hafif olan model, kişilerin gözleri önüne 90 Hz yenileme hızı bulunan devasa bir micro OLED ekran (201 inç seviyesine kadar) çıkarıyor.

Gücünü kablo bağlı Android telefonlardan, iPhone’lardan ya da iPad’lerden alan ürün, bu sayede bağlı cihaza bağlı oranda performans sunabiliyor. Özellikle YouTube’da içerik izlenmesi için düşünülen ancak kişilerin karşısına uygulama temelinde örneğin Instagram içeriklerini de getirebilen gözlük, Light’tan farklı olarak bünyesinde bir kamera taşımıyor.

Dıştan bakıldığı zaman normal bir güneş gözlüğü gibi görünen gözlük Nreal Air, akıllı telefon uygulaması üzerinden özelleştirilebiliyor. Pil ömrü konusunda henüz bir bilginin verilmediği gözlük, çıktığı zaman gündelik kullanımın bir parçası olmayı hedefliyor.

Özellikle içerik üretimi için güzel duran gözlük için maalesef henüz net bir satış fiyatı verilmiyor. Ancak Air’in 600 dolara satılan Nreal Light modelinden çok daha ucuz olacağı aktarılıyor. Rakamın yakında belli olmasını bekliyoruz ancak burada aşırı düşük bir etiketin beklenmemesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı gözlük pazarında bundan önce Facebook ve Ray-Ban tarafından geliştirilen ürün ses getirdi

Facebook ve Ray-Ban tarafından hazırlanan “Ray-Ban Stories” isimli  yapıdaki gözlük modeli, üç farklı tarzda hazırlanmıştı. Öncelik güneş gözlüğü formunda olmasına rağmen numaralı normal cam opsiyonu da olan model, ön yüzünde iki adet 5 megapiksel kamera taşıyordu.

Bu kameralar sayesinde fotoğraf yanında kısa videolar çekebilen Ray-Ban Stories, bünyesinde bir ekran barındırmıyordu. Mikrofonları olan Stories, bunları video kaydı yanında sesli komutlar ile yönetim ve telefon görüşmesi için de kullanabiliyordu.

300 dolarlık bir başlangıç fiyatı olan gözlük, yerleşik hoparlörleri ile müzik çalabiliyor ve ses kontrolü için dokunmatik bir kontrolcü taşıyordu.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon