reklamı kapat

POPÜLER

Google

Video odaklı Google Vids sistemi test için kullanıma açıldı

Google geçtiğimiz aylarda karşımıza “Axion”, “Vids” ve “Imagen 2” ile çıkmıştı. Yeni servislerden Google Vids bugün itibarıyla test için kullanıma açıldı.

Google Vids, ilk tanıtıldığında ses getiren yeni sistemlerden olmuştu. Gemini temelli bu altyapı, doğrudan kurumsal tarafa yani Workspace uygulamalarına (Docs, Sheets, Slides vb.) odaklanıyor ve kişilerin yerine sunum tarzında videolar oluşturabiliyor. Bu videoları yüklenen dosyalar üzerinden otomatik olarak hazırlayabilen sistem, yapay zeka temelli seslendirme desteğine de sahip ve özellikle şirket içi bilgilendirme tanıtımları için çok faydalı görünüyor. “Vids” servisi altında kişilere farklı video tarzları sunan Google, özelliği şu anda sadece “Workspace Labs” üzerinden test ettiriyor. Altyapının herkese açılması ise yapılan açıklamaya göre ancak yıl sonunda olacak. Peki Google Vids ile beraber başka neler tanıtmıştı? Hatırlamak adına Google Cloud Next 2024 kapsamında yapılan en önemli duyurular şöyle olmuştu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

-Şirket, veri merkezleri için geliştirdiği ilk Arm tabanlı CPU’sunu duyurdu. Axion isimli işlemci, aktarıldığı kadarıyla normal Arm işlemcilerden daha verimli çalışıyor.

-İnternet devi yazılanlardan görseller üreten Imagen 2 ile hareketli içerik oluşturma sürecine de adım attı. Yazılanları dört saniyelik kısa GIF animasyonlara dönüştüren hizmet, şu aşamada 360 x 640 çözünürlükte 24 fps içerikler hazırlayabiliyor.

Gemini 1.5 Pro LLM yani büyük dil modeli artık dinleme yeteneğine de sahip. Bu sayede sisteme istenilen ses dosyaları yüklenebiliyor, dosyadaki konuşma yazılı hale getirilebiliyor ve içerik 1.5 Pro üzerinden farklı şekillerde işlenebiliyor.

-Şirket Gmail’in üretken yapay zeka temelinde sizin yerinize e-posta yazabilen “Help Me Write” özelliğine sesli dikte özelliğini de getirdi. Buna ek olarak sistemin artık oluşturulan yazı taslaklarını daha iyi hale getirebildiği de aktarıldı. Bunlar şimdilik sadece Workspace tarafında aktif edildi.

-Google Meet yapay zeka destekli not alma ve gerçek zamanlı arama çevirisi özelliklerine kavuştu.

-Google Docs içinde artık Gemini üzerinden sadece yazarak kapak fotoğrafı oluşturulabiliyor.

Google haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER