reklamı kapat

POPÜLER

Korkunç tema parkı

Viral olan “korkunç tema parkı” ile ilgili gerçek [Video]

İnternet üzerinden yayınlanan ve çok fazla kişinin konuştuğu videolara hepimiz şahit oluyoruz. Haliyle gündem konumuz sürekli değişiyor. Şimdi de Güney Kore’de korkunç bir tema parkı videosu viral olmuş durumda.

Her gün sosyal medya üzerinden birçok video viral oluyor. Ancak yakın zaman önce birçok platformda paylaşılan ve Güney Kore’de olduğu iddia edilen korkunç tema parkının aslında gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı. Sosyal medya üzerinden paylaşılan birçok videoya temkinli yaklaşmamız gerektiğini bir kez daha gösteren bu olay, bilgisayar tarafından üretilen mükemmele yakın bir animasyon etrafında şekilleniyor. Video, Güney Kore merkezli eğlence parkı Lotte World’de yer alan Gyro Drop adı verilen gerçek bir lunapark oyuncağına dayanıyor. Teyit.org üzerinden de gerçek olmadığı kanıtlanan videodaki lunapark oyuncağının gerçek videoları da yayılmaya başladı.

Olayın gerçek bir oyuncak üzerinden gerçekleşmediğinin duyulması ardından, konuya dair sayısız YouTube videosu yayınlandı. Gyro Drop, sahte videodakinden çok daha az yüksekliğe sahip ve sahte videoda gösterildiği gibi tehlikeli de durmuyor. Gyro Drop’un videosu nereden geldi hale bilinmiyor ancak, bu tema parkın duyulması ve konuşulması adına “viral reklamı” olmuş gibi yorumlar da yapılıyor.

Sahte videoya ait en eski tweet’lere bakıldığında bazılarının 13 Haziran’a kadar gittiği görülüyor. Asyalı bir Twitter kullanıcısının attığı tweet ise oldukça fazla kişiye ulaştığı için viral olma o tweet’e dayandırılıyor. Sonrasında milyonlarca kez izlenen videoyu birçok kullanıcı paylaşmaya başlıyor. Daha önce paylaşan hesaplardan ise daha fazla görüntülenme almalarına rağmen bu paylaşımların silinmiş olduğu görülüyor. Video, hesaptan hesaba kopyalanıp yeniden gönderildiği için Twitter’da hala konuşulmaya devam ediyor. Bu videoyu kimin oluşturduğu ve ilk kimin yayınladığı hala merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte viral olan sahte tema parkı paylaşımı:

Gerçek tema parkı videosu: