reklamı kapat

POPÜLER

Vivo hazırladı; iPhone 14 serisi için tasarım tam olarak bu olabilir

Apple, biliyorsunuz daha şimdiden iPhone 14 ailesi ile gündemden düşmüyor. Bu sefer telefonlar için bir tasarım detayı gündemde.

iPhone 14 ailesinde bildiğimiz kadarıyla 14, 14 Pro, 14 Max ve 14 Pro Max modelleri yer alacak. Yeni yılda mevcut mini’nin yerini Pro olmayan standart “Max” alacak. 2022 iPhone’lar iki adet 6,08 inç ve 2 adet 6,68 inç ekranlı modellerden oluşacak.

iPhone 14’leri bugün gündeme getiren ise Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Vivo tarafından OriginOS 2.0 Android arayüzü için hazırlanan yukarıdaki görsel oldu. Burada direkt olarak iPhone 12 / iPhone 13 serinin kullandığı gövdede ekran delikli bir telefon gösteriliyor.

İşte bu telefon direkt olarak iPhone 14 tasarımını gözler önüne seriyor olabilir. Burada kesin konuşamıyoruz ancak sağlam kaynaklar iPhone 14’lerin çentiği ortadan kaldıracağını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla yeni telefonlarda Face ID’ye gücünü veren TrueDepth kamera sisteminin sensörleri ekranın altında olacak, selfie kamerası ise bir ekran deliğine konulacak.

Bu tasarım çentiği sevmeyenleri memnun edecek izlenimi oluşturuyor ve şimdiden bu tarzda yorumlar geliyor. Tasarım değişmiyor diye iPhone X’dan bu yana telefon değiştirmeyen iPhone kullanıcıları, iPhone 14’lere ciddi anlamda akın edebilir. Ancak bunu sadece yurt dışı için söylediğimizi belirtelim. Türkiye’de iPhone’lar artık 13.999 TL gibi çok yüksek bir seviyeden başlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 ailesi için başka neler biliyoruz?

Ross Young’a göre iPhone 14’lerin hepsinde 120 Hz ekran olmayacak. Daha önce bunun aksi söylenmişti ancak bu gerçek olmayabilir. Yine sadece Pro ve Pro Max modellerinde 120 Hz ekran sunulabilir. Diğer modellerde 60 Hz ekran karşımıza çıkabilir.

Ortaya çıktığı kadarıyla yeni ailede sadece iPhone 14 arkasında çift kamera taşıyacak. Diğer üç modelin arkasında üçlü kamera kullanılacak. Pillerinin büyüyeceği iddia edilen telefonlar, elbette yine 5G desteğine sahip olacaklar.

Modeller güçlerini ortak olarak 5 nm üretim sürecinden çıkan olası adıyla A16 Bionic işlemciden alacak. Bazı kaynaklar telefonlarda 4 nm işlemcinin olacağını aktarıyor ancak TSMC’nin son açıklaması, modellerin işlemcisi için “N4P” adı verilen 5 nm üretim sürecinin kullanılacağını gösteriyor.

Telefonlar ayrıca Wi-Fi 6E kablosuz bağlantı teknolojisine sahip olacak. Bu sayede modeller iPhone 13’lere oranla daha kararlı ve yüksek hızda kablosuz veri aktarımı yapabilecek.

Ayrıca telefonlardan 14 Pro ve 14 Pro Max, port olarak USB-C taşıyabilir. Bu bilgi halen yüzde 100 kesin değil ya da çok sağlam bir kaynaktan gelmiyor. Ancak Apple’ın “Pro” modellere USB-C koyması oldukça olası görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın