reklamı kapat

POPÜLER

Red

Vodafone, 918 milyon euroluk 4.5G ihale bedelini peşin ödedi

Vodafone, 26 Ağustos’ta ve kamuoyunda 4.5G olarak bilinen IMT-Advanced Yetkilendirmesi İhalesi kapsamında ihale bedelini peşin ödeyen tek operatör oldu. Vodafone, ihalede aldığı frekanslar için toplam 777,9 milyon euroluk (KDV dahil 918 milyon euro) bedeli peşin ödediğini açıkladı.

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi açısından dijitalleşmeye odaklanmasının öneminin altını çizdi ve bir takım açıklamalarda bulundu. Sektör ve Türkiye olarak dijitalleşmenin uçtan uca yayılması ve Türkiye’nin küresel ekonomide rekabetçi bir konumda olması için önemli bir adım attıklarını belirten Öğüt, Vodafone Grubu olarak, 2006 yılından bu yana Türkiye’ye satın alma bedeli, 3G lisans bedeli ve 4.5G lisans bedeli dahil olmak üzere yaklaşık 16,5 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını ifade etti. Frekans ihalesi, Vodafone’un Türkiye pazarına yaptığı üçüncü en büyük yatırım niteliğini taşıdığını söyleyen Öğüt, diğer yandan 4.5G konusundaki kararlılığının bir göstergesi olarak, ihale bedelini peşin ödeme yolunu seçtiklerini söyledi.

Vodafone Grubu’nun yeni nesil genişbant teknolojilerinde 30 yıllık bir deneyime sahip olduğunu belirten Öğüt, bugün 18 ülkede 4G, 5 kıtada ve 12 ülkede 4.5G hizmeti verdiklerini dile getirdi. Bunun yanında 67 ülkede 4G uluslararası dolaşım hizmeti sunduklarını belirten Öğüt, 4G ve üstü teknolojilerin yanı sıra 5G Ar-Ge faaliyetlerinde de çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

İLGİLİ HABERLER