reklamı kapat

POPÜLER

Red

Vodafone ve TABİT dünyanın ilk akıllı köyünü kuruyor

Türkiye’deki 10’uncu yılını dolduran Vodafone, Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında kırsal alana yönelik kalkınma seferberliği başlatıyor ve iş ortağı TABİT ile birlikte dünyanın ilk akıllı köyünü kurmaya hazırlanıyor.

Vodafone 2009 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın himayesinde çiftçileri odağına alarak hayata geçirdiği ilk sosyal iş modeli Vodafone Çiftçi Kulübü’nün ardından dünyanın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyünü açıyor. Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde kurulacak olan akıllı köy Vodafone Türkiye ve TABİT ortaklığında çiftçilerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olma hedefiyle hayata geçiriliyor.

10 yılda yaklaşık 23 milyon TL’lik yatırım yapılacak olan projede Vodafone Akıllı Köy toplam 298 dönüm arazide kurulacak. Akıllı köyde modern sera uygulamalarından toplu sağım ve süt soğutma sistemine, su ve gübre yönetim merkezinden toprak analiz laboratuvarlarına kadar çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok bölüm bulunacak. Projenin hem Türkiye’deki diğer köyler hem de diğer Vodafone ülkeleri için bir model oluşturması hedefleniyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Vodafone ve TABİT dünyanın ilk akıllı köyünü kuruyor” için bir cevap

  1. mehmet çebi dedi ki:

    vodafone ilk önce 4.g yi ege bölgesine getirsin osman gazi köprüsünden çıktıktan sonra izmire kadar toplam 4 saatlik mesafede vodafone modem 4.5g toplam 1 saat çekmiştir hikaye tamamen inanmayın bunlara birdaha vodafone mu aman allahım sen beni koru