reklamı kapat

POPÜLER

Vodafone Wi-Fi üzerinden arama testi yapan ilk operatör oldu

4G konusunda ilk testini başarıyla gerçekleştiren Vodafone için sıra Wi-Fi bağlantısına geldi. Vodafone, noter huzurunda gerçekleştirdiği çalışmada, Wi-Fi üzerinden arama (VoWiFi) testi yapan ilk operatör oldu.

Türkiye’nin dijital anlamda gelişmesine öncülük etme hedefiyle “Dijital Dönüşüm Hareketi”ni başlatan Vodafone, Türkiye’deki dijital bağlantılı yatırımlarına devam ediyor. Şirket, WiFi üzerinden arama testini başarıyla gerçekleştirerek yakın zamanda pek çok kullanıcının hayatını kolaylaştıracak ilk adımı attı. Wi-Fi destekli bir telefon ve SIM kart aracılığıyla, herhangi bir Wi-Fi bağlantısından yapılabilen Wi-Fi üzerinden arama sayesinde, kullanıcılar ek bir uygulamaya gerek kalmadan kolayca çağrı yapıp çağrı alabilecekler. Ayrıca ek uygulamalardan farklı olarak, yapılan sesli ve yazılı (SMS) aramalar güvenli bağlantı (IPSec) ile operatörün bilgi güvenliği koruması altında tutulacak.

Wi-Fi üzerinden yapılan mobil ses araması testi, İstanbul Küçükyalı’da bulunan Vodafone Dijital Operasyon Merkezi’nde Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından test şebekesi altyapısı kullanılarak ticari terminaller ile yapıldı. Türkiye’de ilk kez Vodafone tarafından gerçekleştirilen test, telefon üzerinde başka bir uygulama olmadan, sadece Wi-Fi kullanılarak ses aramalarının yapılabileceğini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.