reklamı kapat

POPÜLER

NIO ES7 Volkswagen Çinli

Volkswagen CEO’su Çinli elektriklilerden korkmuyor

Volkswagen CEO’su Oliver Blume, çok ilginç olarak Çinli elektriklilerden korkmuyor. Bunun arkasında özellikle fiyat konusu yer alıyor.

Otomobil sektörü son yıllarda büyük bir hızla değişiyor, bu değişimin merkezinde de tamamen elektrikli otomobiller yer alıyor. Elektrikli otomobiller standart modellere oranla çok daha az parçaya sahip olduklarından köklü geçmişe sahip olmayan yeni nesil firmalar tarafından rahat şekilde üretilebiliyor. Bu sayede şu an elektrikli otomobil pazarında inanılmaz bir Çinli model patlaması yaşanıyor, Volkswagen CEO’su “Oliver Blume” ise en azından Avrupa özelinde bu yeni markalardan korkmuyor, Volkswagen’in Çinli elektrikli araç üreticileri tarafından tehdit edilmediğini söylüyor. Blume, yeni doğan araçların sıkı Avrupa kurallarına uygun hale getirilme çalışmaları ve yeni markaların Avrupa’da bir satış ağı kurma yatırımları üzerinden oluşan ciddi maliyetler nedeniyle, Çinli araçların Avrupa’da devasa bir fiyat avantajına sahip olmadığını belirtiyor. Çinli araçların Avrupa’ya geldiklerinde Çin’deki fiyatlarını ikiye katladığını belirten Oliver Blume, “Araç yapmayı biliyorsunuz ve oturmuş bir kalite seviyemiz var. Aynı zamanda bir marka mirasına da sahibiz. Yeni gelen şirketler buna sahip değil. Dolayısıyla kendimizi iyi bir konumda görüyoruz.” diyor. “Çinliler son yıllarda otomobil üretmeyi öğrendiler.” açıklamasını da yapan CEO ayrıca, “Rekabet her zaman iyi bir şeydir. Bizi daha iyi olmaya zorlar.” da diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Herkes Oliver Blume kadar iyimser değil. Örneğin Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard, Avrupa’daki Çinli otomobil endişesi hakkında konuşan en son isim olmuştu. Önemli yönetici verdiği bir röportaj kapsamında Asya’nın süper gücünün sıfır emisyonlu otomobiller için batarya yapımında kullanılan temel hammaddelere hakim olması nedeniyle Avrupa’nın büyüyen elektrikli araç (EV) sektörü üzerinde bir Çin fırtınasının yaklaşmakta olduğunu söylemişti. Bu konuda geçtiğimiz aylarda Stellantis’in CEO’su Carlos Tavares de önemli bazı açıklamalarda bulunmuştu. Tavares, Avrupa’daki politikacıların “Stellantis, BMW ve Volkswagen” gibi firmalara yardımcı olmak için harekete geçmemesi halinde Avrupalı firmaların Çinli rakipleriyle korkunç bir savaşa gireceğini belirtmişti.

Volkswagen CEO’sunun açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers