reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen MEB elektrik motoru
Volkswagen MEB elektrik motoru

Volkswagen’in boyutlarıyla şaşırtan MEB elektrik motoru

Günümüzde birçok elektrikli otomobil yer alıyor. Bu pazarda artık Volkswagen de aktif olarak yer alıyor. Firmanın bu alandaki son paylaşımı ise oldukça dikkat çekiyor.

Modüler MEB elektrikli otomobil platformu üstüne kurulan Volkswagen ID.3, oldukça dikkat çeken bir model. Kısa süre önce üretimi başlayan araç, MEB platformunun elektrik motorunu kullanıyor. İşte bu motor için bi paylaşım yapan firma, bu paylaşım ile motorun boyutunu açıkça gözler önüne seriyor. Bir spor çantası içerisine sığabilecek kadar kompakt olan motor, buna karşın 150 kW yani yaklaşık olarak 204 beygir güç üretebiliyor. Toplam ağırlığının 90 kg olduğu motordan, Kassel ve Tianjin fabrikalarının katkısıyla 2023 itibariyle yılda tam 1,4 milyon adet üretileceği aktarılıyor. Tamamen elektrikli geleceğin başlangıcını veren ve bu konuda gerçekten çok iddialı olan Volkswagen, alanda diğer rakipleri gibi geç kalmak istemiyor ve artık sürece çok ama çok daha fazla ağırlık veriyor. Emisyon skandalı sonrasında elektrikli geleceğin ivmesini artıran firma, MEB platformu için hazırlanan motordan da oldukça ümitli. Diğer elektrik motorları gibi bu motor da dizel ve benzinli standart motorlardan çok daha sade bir yapıda ve çok daha az parçadan bir araya geliyor.

Volkswagen MEB elektrik motoru
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID.3 üç farklı versiyon halinde hazırlandı

İlk versiyon 45 kWh pil üstüne kuruluyor ve yaklaşık 329 km menzil sunuyor. Diğer versiyonda 58 kWh pil yer alıyor ve 421 km menzil değeri açıklanıyor. En üstteki versiyon ise 77 kWh piliyle tam 550 km yol yapabiliyor. Özellikle üst seviye modelin menzili oldukça dikkat çekerken, üç araçta da ortak olarak 100 kW şarj desteği yer alıyor. Destekli istasyonlarda araçların sadece 30 dakika içerisinde tam 289 km yol yapacak kadar enerji depolayabildiği aktarılıyor.

Bu da firmanın en yeni modeli 2020 Golf