reklamı kapat

POPÜLER

Görüşmeler sürüyor; Ford Mustang merkezli elektrikli otomobile Volkswagen desteği

Ford ve Volkswagen arasında gerçekleşeceğine dair uzun bir süredir gündeme getirilen altyapı paylaşımı, Ford’un elektrikli SUV modeline yansıyacak.

Amerika pazarındaki liderliği Tesla’ya kaptırmasının ardından gelecek planlamalarına hız vermeye başlayan Ford, tahmin edebileceğimiz gibi bunu ağırlıklı olarak elektrikli otomobiller üzerine kuruyor. Halihazırda bu sınıf için çok ciddi bir hamlesi bulunmamasından ötürü rakiplerinin gerisinde kalan şirketin, Team Edison adıyla hayata geçirdiği departman AR-GE sürecini yürütmekte. Bu oluşumun tamamlanmasının ardından 2020 yılı itibarıyla ilk ciddi girişimini de yapması beklenen markanın, konuyla ilgili hamlesi Mustang genleri üzerine geliştirilen elektrikli bir SUV üzerine şekillenecek. İlk kez geçtiğimiz eylül ayında ipucu niteliğindeki parçaları paylaşılan bu modelle ilgili henüz ciddi bir bilginin var olduğunu söylemek zor.

Ford cephesi elektrik hareketliliğinin yanında özellikle son birkaç aydır bambaşka bir durumla gündeme gelmeye başlamış durumda. Bu süreçte bizim de değerlendirmesini yaptığımız haberlerin merkezinde ise Volkswagen ile gerçekleşecek olan önemli bir ortaklık projesi var. İlk olarak Ranger ve Amarok üzerinden yüksek sesle dile getirilen ortaklık detaylarının daha çok ticari araç sınıfında ön plana çıkacağını öğrenmeye başlamıştık. İlk andan günümüze kadar gelen süreçte beklentiler bu yönde şekillenmeye başlamışken, Ford ve Volkswagen ikilisinden çok önemli bir paylaşım haberi karşımıza çıktı. Bu kez konunun merkezindeyse Volkswagen’in yeni jenerasyon elektrikli otomobillerinde yer vereceği MEB platformu yer alıyordu.

Karar aşamasında

Şimdilik Mach 1 adıyla kendisinden bilgi aldığımız Mustang temelli bu SUV modeliyle ilgili heyecanla birlikte çok ciddi soru işaretleri de beraberinde geldi diyebiliriz. Ford’un elektrikli Focus modelinde oldukça düşük menzil değerleri sunması, meraklıları için tedirginlik de yaratmıştı. Volkswagen cephesinde baktığımızda ise 2019 ve 2020 itibarıyla grup içerisindeki diğer markalarla birlikte 300 ile 500 kilometre aralığındaki menzil değerleriyle ön plana çıkmış bir imaj görüyoruz. Bu sebepten ötürü Ford’un MEB platformu üzerine bu ortaklığı gerçekleştirmesi de fazlasıyla anlaşılabilir adım olarak da değerlendirilebilir. Volkswagen kaynaklarından yapılan açıklamalara baktığımızda konunun kapalı kapılar ardından görüşüldüğünü ve Amerikalı üreticiyle platform paylaşımı yapmamın mümkünlüğüne dair cümleler görebiliyoruz. Önümüzdeki günlerde resmi karara bağlanacak olan süreçle ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Volkswagen I.D. Buzz