reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Yeni bilgiler geldi; işte Volkswagen ve Ford pickup ortaklığında son durum

Yaklaşık bir yıldır süre gelen Volkswagen ve Ford ortaklık süreciyle ilgili netleşen yeni bilgiler, pek çok kişinin sorularına cevap niteliğinde.

Volkswagen ve Ford birlikteliğinin ticari araç sınıfında yeni bir noktaya taşınacağına dair ilk bilgiler geçtiğimiz yılın ağustos ayında nabız vermeye başladı. Pickup merkezli olarak gerçekleştirilecek bu girişimle, Amarok ve Ranger isimlerinin altyapı kardeşi olması planlanıyordu. Aradan geçen zaman diliminin ardından artık “alışveriş” sürecinin hangi yönden nereye doğru eseceğini net bir şekilde görmeye başlıyoruz. 2022 itibarıyla ortak platformlu modeller olarak satış noktalarındaki yerlerini alacağı açıklanan modeller gelecekteki elektrikli otomobil paylaşımına da ön ayak olacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse altyapısını paylaşan kişi Volkswagen cephesi olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen paylaşım konusunda öne çıkıyor

Bu ortaklıkla ilgili gündeme gelen yeni parçalar oldukça kapsamlı diyebiliriz. Pickup kısmının yanında kompakt VAN sınıfında yer alan Transit Connect‘in geleceği de yeniden şekilleniyor. Açıklamalara baktığımızda Connect’in de Caddy’nin altyapısı üzerine geliştirileceğini görüyoruz. Paylaşım konusunun elektrik kısmında ise yine Volkswagen tarafından geliştirilen MEB platformunun Ford ile paylaşılacağı yine kaynaklarca dile getirilen önemli maddeler arasında. Amerika’nın en çok tercih edilen modellerinden birisi olan Ford Ranger’ın ortaklık sürecinde ikili bir geliştirme yoluyla satılacağını özellikle belirtmek gerekiyor. Nitekim Ford’un üzerine basarak vurguladığı madde içerisinde, Amerika’da satışan Ranger‘ların kendi altyapısıyla üretilmeye devam edeceği var. Bu da Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarı başta olmak üzere, diğer bölgelerde sunulacak versiyonların Volkswagen Amarok ile kardeş olacağı anlamına geliyor. Önümüzdeki yıllarda işin içerisine girecek otonom sürüş etmenini de düşündüğümüzde, birlikteliğin çok daha geniş kapsamlara yayılacağını ön görmek de zor değil.

İlginizi çekebilir

Yeni arazi paketiyle zirve noktası; karşınızda 2020 Ford F-Serisi Super Duty