reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Ford

Modellerin geleceği resmileşti; Volkswagen-Ford ortaklığında kim hangi modeli üretecek?

Volkswagen ve Ford arasındaki geleceğe yön verecek ortaklık resmiyete kavuştu. İkilinin kısa vadeli model planlaması önemli parçalar üzerine şekilleniyor.

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan gelişmelerinden bir tanesi Volkswagen ve Ford arasındaki ortaklığın resmileşme adımları oldu. Ticari araç odaklı gerçekleştirilen bu ortaklığın ilk yansımalarının Amarok ve Ranger arasında hayata geçirileceği de o dönem çokça gündeme getirildi. Koronavirüs süreciyle birlikte somutlaştırılma süreci nispeten biraz gecikse de, kısa süre önce resmi kaynaklardan yapılan açıklamayla artık bizleri nelerin beklediğini geniş kapsamda görebiliyoruz. İmzalanan son anlaşmaya göre Ford, yeni nesil Amarok’un geliştirilme sürecini büyük oranda üzerine alacak. Volkswagen cephesi ise buna karşılık Caddy merkezli olarak Transit ailesinin geliştirilmesinde rol oynayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen-Ford ortaklığı elektrikli araçlarda da kendisini gösteriyor

Volkswagen tarafında pickup modelinin 2022 yılında asfalta çıkış süreci başlayacak olan ortaklığın, Ford cephesinde ise Caddy merkezli ticari araç üzerinden 2021’de karşımıza çıkarılması planlanıyor. Ortaklık kapsamında elektrik modelleri de büyük oranda ele alınmış durumda. Volkswagen’in Seat ve Skoda gibi grubun diğer üyelerine de paylaştığı elektrikli MEB platformundan Ford da faydalanacak. Detaylarda bu modelin 2023’te Avrupa’da sunulacağını görüyoruz. Burada altı çizilmesi gereken nokta ise aracın platformu dışında tasarım ve mühendislik gibi tüm dinamiklerinin Ford tarafından geliştirilecek olması. Sözü edilen ürünlerin yanı sıra, ikilinin yapay zeka teknolojileri konusunda da yakın çalışmalar gerçekleştirerek sürücüsüz otomobillerle ilgili de adımlar atması bekleniyor. Ford’un elektrikli F-150’yi önümüzdeki iki yıl içinde piyasaya sürecek olması da rekabeti bambaşka noktaya taşıyacak.

İlginizi çekebilir

Focus ve Cem Yılmaz’ı bir araya getiren reklam filmi